Sugjerojmë:

5 ushqyesit kryesorë për rritjen e sistemit imunitar

Disa ushqime mund të jenë të dobishme për forcimin e sistemit imunitar dhe parandalimin e ftohjes. Këtu janë pesë llojet e ushqyesve që sistemi juaj imunitar duhet të marrë dhe në cilat ushqime i gjeni ato.

 

1.Vitaminë C

Një lëndë ushqyese thelbësore, vitamina C vepron si një antioksidant. Ka disa prova që vitamina C mund të jetë veçanërisht e dobishme në rritjen e sistemit imunitar të personave nën stres të madh. Për të rritur konsumimin e vitaminës C, shtoni këto ushqime në dietën tuaj:

Agrumet dhe lëngjet (si portokalli dhe grejpfrut)

Kivi

Specat e kuq dhe jeshil

Brokoli

Luleshtrydhe

 

2.Vitamina E

Ashtu si vitamina C, vitamina E është një antioksidant i fuqishëm. Hulumtimet sugjerojnë që mbajtja e niveleve të mjaftueshme të vitaminës E është thelbësore për mirëmbajtjen e një sistemi imunitar të shëndetshëm, veçanërisht në mesin e personave të moshuar. Për të fituar vitaminën E, konsumoni këto ushqime:

Bajame

Fara luledielli

Lajthi

Gjalp kikiriku

 

3.Zink

Zinku është një mineral thelbësor i përfshirë në prodhimin e qelizave të caktuara imune. Instituti Kombëtar i Shëndetit (NIH) paralajmëron që madje nivele të ulëta të zinkut mund të dëmtojnë funksionin tuaj imunitar.Këtu janë disa burime kryesore të zinkut:

Fasule të pjekura

Rrush i thatë

Qiqra

 

4.Karoten ( Vitaminë A)

Karotenoidet janë një klasë e pigmenteve që gjenden natyrshëm në një numër bimësh. Kur konsumohen, karotenoidet shndërrohen në vitaminë A (lëndë ushqyese që ndihmon në rregullimin e sistemit imunitar) .3 Karotenoidet thithen më mirë kur gatuhen ose hahen me yndyrë.

Karrota

Lakër jeshile

Kajsi

Papaja

Mango

Patate e embel

Spinaq

 

5.Acidet yndyrore omega-3

Acidet yndyrore omega-3 janë një lloj acidi yndyror thelbësor i njohur për të ulur inflamacionin dhe mbajnë nën kontroll sistemin imunitar.Megjithëse nuk dihet nëse omega-3 mund të ndihmojnë në luftimin e infeksioneve (siç është ftohja e zakonshme), hulumtimi sugjeron që omega-3 mund të mbrojë kundër çrregullimeve autoimune si sëmundja e Crohn, kolit ulcerativ dhe artritit reumatoid.

Provoni këto ushqime të pasura me omega-3:

Peshk vajor (përfshirë skumbri, ton, salmon, sardele, harengë dhe trofta)

Arra

Farat Chia

Leave a Reply