6 ushqime dhe 6 arsye pse duhet t’i hani ato në mëngjes!

Cilat janë ushqimet më të mira për të nisur ditën tuaj?

Neps.al ju sjell më poshtë 6 sugjerime dhe 6 arsye bindëse njëkohësisht: 

Vezë

Image result for food for breakfast

Vezët janë të pasura në proteina dhe një sërë elementësh të tjerë të rëndësishëm. Ato gjithashtu ju ngopin dhe ju ndihmojnë kështu që të merrni më pak kalori.

Frutat e thata

Image result for nuts with oats

Të shoqëruara me kos, tërshërë ose edhe qumësht, ato ndihmojnë në kontrollin e nivelit të sheqerit në gjak dhe reduktojnë rrezikun nga sëmundjet e zemrës.

Bananet

Image result for nuts with oats

Përmbajnë potasium, një elektrolit që ul presionin e gjakut natyralisht. Bananet janë një zgjedhje e  mirë veçanërisht për personat që vuajnë nga hipertensioni.

Kanella

Image result for cinnamon with honey

Antioksidantët që ka kanella, kanë veti antiinflamatore, çka ulin rrezikun e sëmundjeve të zemrës.

Limoni

Image result for lemon water

Uji me limon s’do të ishte keq për mëngjes. Limonët janë një burim i shkëlqyer i vitaminës C, kalciumit, magnezit dhe potasiumit.

Shtrydhni ½ e limonit në 750 ml ujë, për një pjesë të mëngjesit tuaj të shkëlqyer.

Avokado

Image result for avocado for breakfast

I pasur me yndyrna të shëndetshme dhe fibra, ky frut i shijshëm është një zgjedhje vërtet e mençur  për mëngjes. Fantastike për t’u vendosur në krye të tostit tuaj me ose pa vezë./neps.al 

Burimi: Recommondo

Lini një koment