Sugjerojmë:

Bizele të pjekura në furrë, një nga recetat më të thjeshta të kuzhinës shqiptare

Ingredientët

  • 1 kg bizele
  • 1 -2 lugë gjelle vaj ulliri
  • 1 lugë çaji kripë
  • 1/2 lugë çaji piper të freskët

Udhëzimet

1

Ngrohni furrën në 200 ° C.

2

Lani, thani mirë dhe rregulloni bizelet.

3

Vendosni bizelet në një tavë dhe shtoni vaj ulliri.

4

Marinojini me kripë dhe piper për shije.

5

Me duar përzijini mirë në mënyrë që të gjitha bizelet të vishen me shtresën e kripës.

6

Piqini për 20-25 minuta, duke i kthyer pas 15 minutash, derisa bizelet të thahen dhe të marrin ngjyrë kafe.

7

Shërbejini të ngrohta.

Lini një koment