Sugjerojmë:

Bukë si kjo me banane, çokollatë dhe lajthi nuk keni ngrënë asnjëherë!

Ingredientët

 • 3 banane të pjekura
 • 3 vezë të mëdha
 • 2 lugë gjelle shurup panje
 • 1 lugë ekstrakt vanilje
 • 2 filxhanë miell lajthie
 • 2 lugë kanellë
 • 1 lugë sodë buke
 • 1/4 lugë kripë
 • 1 lugë pluhur kakao
 • 1/2 filxhan çokollatë pa qumësht
 • Lajthi 1/4 filxhan, të grimcuar

Udhëzimet

1

Ngrohni furrën në 180 gradë C.

2

Spruconi lehtë me gjalpë një tavë dhe vendoseni mënjanë.

3

Në një tas të madh shtypni bananen duke përdorur një pirun.

4

Shtoni vezët, shurupin e panjës dhe vaniljen dhe përziejini derisa të kombinohen mirë.

5

Shtoni miellin e lajthisë, kanellën, sodën e bukës dhe kripën e detit dhe përziejini derisa të gjithë përbërësit të përfshihen plotësisht.

6

Ndani brumin e përgatitur dhe hidheni gjysmën në një tas të veçantë.

7

Përzieni pluhurin e kakaos në gjysmën e ndarë.

8

Derdhni gjysmën e brumit në tavën e përgatitur dhe më pas hidhni gjysmën tjetër me ngadalë.

9

Piqeni për 45 minuta derisa të ketë marrë ngjyrë kafe të artë.

10

Nxirreni nga furra bukën e përgatitur dhe shkrini çokollatën në mikrovalë ose sipër sobës në nxehtësi të ulët.

11

Përzijeni shpesh nëse përdorni metodën e sobës për të mos u djegur.

12

Pasi çokollata ka shkrirë hidheni sipër bukës dhe shtoni sipër lajthitë e copëtuara.

13

Ndajeni në feta dhe e keni gati për ta shërbyer!

Leave a Reply