Arkiva e etiketave: avokado

Tost me avokado, vezë dhe gjalpë që java të...

1.Tek njëra feta e bukës, përdorni një thikë për të krijuar një vrimë në mes. 2.Në një tigan skuqni fetat e bukës me pak gjalpë. I skuqni mirë nga të dyja anët për pak minuta. 3.Ngadalë ulni nxehtësinë. Tek...

Mëngjes plot shije me vezë, avokado dhe kos me...

Nxehni gjalpin në një tigan në zjarr mesatar. Thyeni vezët dhe hidhini në tigan. Lërini vezët të skuqen në njërën anë. Marinoni me kripë dhe piper. Vendosni vezët në një pjatë së bashku me spinaqin, domatet dhe avokadon. Vendosni...

Dietike dhe plot vlera ushqyese, kjo është sallata e...

Si fillim vendosni vezët të ziejnë për rreth 4-5 minuta. Më pas lani domaten dhe grijeni në copa të vogla. Qëroni avokadon dhe ndajeni në kubikë të vegjël dhe bashkë me domaten hidhini në enën ku doni ti shërbeni....

Supë e shëndteshme me avokado dhe shparguj

Në një tigan të madh ngrohni vajin e ullirit. Shtoni qepën dhe gatuajeni atë mbi nxehtësi mesatare derisa të jetë e butë dhe e tejdukshme. Shtoni shpargujt dhe lëreni të gatuhet për 3 minuta. Shtoni lëngun e perimeve dhë...

Super sallata e ftohtë me karkaleca që duhet të...

Në tigan ngrohim pak vaj ulliri.Hedhim karkalecat e qëruar dhe i skuqim për rreth 2 min në zjarr të fortë.Pasi të jenë skuqur i lëmë të ftohen.Ndërkohe presim qepen në kubikë të vegjël, domatet, avokadot dhe erëzat e freskëta.I...

Tost me avokado dhe proshutë, ideali për mëngjesin tuaj

Marrim fetat e bukës dhe i ngrohim pak deri sa të bëhen krokante. Marrim tiganin e lyejmë me pak gjalp dhe hedhim vezën e rrahur mirë. Bashkë me vezën hedhim edhe djathin e tostit. Pasi djathi të jetë shkrirë...

8 ushqimet që luftojnë migrenën e padurueshme

Një migrenë është si një mysafir i padëshiruar, i cili futet në mënyrë të panjohur dhe është e vështirë të shpëtohet. Nëse vuani nga dhimbje koke të shpeshta, ju e dini sesa e vështirë mund të jetë. Sigurisht, ju...

Një smoothie me avokado. E mirë për sytë, zemrën...

Kur vjen puna tek shëndeti, avokadot renditen në krye si “superushqime”. Avokadot janë te pasura plot me elementë të shëndetshëm, duke përfshirë këtu vitaminat B, C, K dhe shumë të tjera. Studimet kanë treguar se avokado mund të përmirësojë...