Arkiva e etiketave: avokado

Drekën me vete. Sallatë me pulë, avokado dhe kikirikë

Një vakt i bollshëm, me proteina e acide yndyrore që do t’ju sigurojë energjitë e duhura për një ditë të gjatë e plot sfida në punë. Përbërësit: 450 gr kofshë pule me lëkurë e kocka të hequra ½ lugë...

Drekën me vete. Bacon dhe vezë me perime

Një nga gjërat më të rëndësishme që mund të bëjmë për të rritur produktivitetin në punë është një vakt dreke i plotë. Shpesh e neglizhojmë këtë moment të rëndësishëm duke mos ngrënë drekë fare ose duke konsumuar diçka të...

Mëngjes proteinik për të luftuar inflamacionin dhe për të...

Shumica prej nesh zakonisht konsumojnë të njëjtin vakt për mëngjes dhe kështu bëhet një rutinë e mërzitshme. Megjithatë, sot ne do të ofrojmë një mëngjes të shijshëm dhe të shëndetshëm që do t’ju ndihmojë të zvogëloni inflamacionin dhe të...

Nëse edhe ju, si ne, i prisni kështu avokadot,...

Të gjithë e kemi vënë re se kur lëmë një avokado të ekspozuar për një kohë të gjatë ndaj ajrit, ajo fillon të bëhet ngjyrë kafe. Kjo ndodh kur një enzimë e quajtur ‘polyphenol oxidase’ dhe një kimikat i...

10 ushqime të shëndetshme vere për humbje të sigurt...

Kur jashtë është nxehtë, mund të jetë shumë tunduese për ju të uleni pranë pishinës me një pije të ftohtë freskuese. Edhe nëse nuk jeni aq të uritur gjatë muajve të nxehtë të verës, mos i neglizhoni vaktet që...

Pijet energjike. Alternativat natyrale nga lëngu i domates deri...

Jeni të lodhur dhe doni të rikuperoni forcat sa më shpejt? Pijet energjike për momentin kanë shumë publicitet dhe premtojnë se ju sigurojnë energjinë për të cilën keni nevojë përmes substancave të ndryshme stimuluese. Në nivel botëror, pijet energjike...