Arkiva e etiketave: bizele

Bizele të pjekura në furrë

1.Ngrohni furrën në 200 ° C.2.Lani, thani mirë dhe rregulloni bizelet.3.Vendosni bizelet në një tavë dhe shtoni vaj ulliri.4.Marinojini me kripë dhe piper për shije.5.Me duar përzijini mirë në mënyrë që të gjitha bizelet të vishen me shtresën e...

Qofte me salcë bizelesh, një recetë plot shije

1.Në fillim grini qepën shumë hollë, gjithshtu dhe specin në kubikë të vegjël. 2.Në një tigan të thellë hidhni 4 lugë gjelle vaj dhe shtoni qepën dhe specat në kubikë, i kaurdisni sëbashku duke shtuar pak kripë. 3.Vendosini kapakun...

Si t’i kthesh pastat dhe proshutën në pjatën ideale...

1.Në fillim zieni makaronat në ujë me kripë. Formën e tyre mund ta zgjidhni sipas dëshirës, por nuk rekomandohen spaghettit. 2.Prisni proshutën në copa të vogla dhe i skuqni me hudhra. 3.Në një enë rrihni vezët me panën. Më...

Kroketa bizelesh

1.Pasi bizelet e ngrira të kenë shkrirë, ziejini për 10 minuta në një tenxhere me ujë të vluar të kripur. Kullojini dhe kalojini në procesorin e ushqimeve derisa të krijoni një pure. 2.Vendoseni purenë e bizeleve në një enë...

Pasta me rukola dhe bizele

1.Në ujin e vluar hidhni makaronat dhe i gatuani për rreth 10 minuta, sipas udhëzimeve të pakos. 2.Tre minuta para se të hiqni makaronat, shtoni bizelet e ngrira në të njëjtën tenxhere dhe prisni derisa të zbuten. 3.Ndërkohë, vendosni...

Të stresuar sepse nuk ju del koha për gatim?...

Për hir të së vërtetës na duhet ta pranojmë: Ritmi i lartë dhe intensiv i jetesës nuk na jep luksin t’i kushtojmë kohën e duhur gatimit. Recetat e gjata që kërkojnë orë e orë të tëra, duket se do...

Troftë me karota të vogla dhe bizele

Një pjatë e dytë e cila nxjerr në pah një mënyrë për të shijuar maksimalisht këtë peshk lumi, perfekt për drekat.  Trofta me karota ‘bebe’ dhe bizele është e thjeshtë për t’u përgatitur, e shijshme, me mish të butë...

Supë krem jeshile

Supat janë një mënyrë e mirë për të shfrytëzuar sa më shumë perime. Sot do të përgatisim një recetë të jashtëzakonshme për veçoritë ushqyese që përmban: supa krem jeshile. Është gjithashtu një pjatë për të afruar fëmijët me perimet....