Arkiva e etiketave: buke

Panine me tërsherë sipas traditës skoceze

1.Hidhni ujin e mbi tërshërë në një tas të madh. 2.Shtoni sheqerin kaf, kripë dhe vaj. Vazhdoni të përzieni përbërësit deri sa uji të ftohet pak. 3.Ndërkohë, në një tas të vogël, tretni majanë në ujë të ngrohtë dhe...

Mëngjes për 5 minuta, roller me salçiçe dhe proshutë

1.Merrni fetat e bukës dhe hiqini anësoret me thikë. 2.Shtrijini me një shkop petash deri sa të hollohen. 3.Vendosini sipër një fetë proshute dhe një salçiçe secilës. 4.Mbështilleni bukën duke e bërë rrethore në madhësinë e salçiçes. 5.Secilën roller...

Bukë sipas kuzhinës skoceze, e mrekullueshme!

1.Nxehim paraprakisht furrën në 175 °. 2.Në një enë hidhni gjalpin dhe sheqerin kaf dhe trazojini deri sa sheqeri të jetë tretur tek gjalpi. 3.Shtoni miellin dhe ngjesheni brumin fort. 4.Brumin kalojeni në një sipërfaqe të lyer me pak...

Bukë e shpejtë me proshutë dhe parmixhano për mëngjes

1.Ngrohni furrën në 175 gradë dhe vajiseni lehtë me llakun. 2.Përzjeni së bashku miellin, pluhurin për pjekje, kripën dhe piperin në një tas. 3.Përzjeni së bashku vezët dhe gjalpin dhe shtojini tek mielli për tu kombinuar. 4.Mbusheni me djathrat,...

E butë dhe me shije fantastike, bukë e gatuar...

1.Ngrohni furrën në 175 gradë dhe vajiseni lehtë me llakun. 2.Përzjeni së bashku miellin, pluhurin për pjekje, kripën dhe piperin në një tas. 3.Përzjeni së bashku vezët dhe gjalpin dhe shtojini tek mielli për tu kombinuar. 4.Mbusheni me djathrat,...

Përgatitet lehtësisht: Bukë me kungulleshka dhe bizele

Pasi të keni hequr bizelet nga bishtajat, lajini, kullojini, hidhini në një tenxhere me ujë të vluar për disa minuta, kullojini dhe lërini të ftohen. Lani kungujt, thajini, hiquni ekstremitetet dhe grijini trashë në rende, më pas kripini, vendosini...

Bukë e pjekur me domate, vezë dhe proshutë

Ngroheni furrën në 200 °C. Në një tigan të madh hidhni vajin të nxehet mbi nxehtësinë mesatare. Shtoni domatet dhe gatuajini 12-15 minuta. Shtoni vezët dhe gatuajini derisa të trashen 3-4 minuta. Hiqini nga nxehtësia dhe shtoni proshutën. Hidheni...

Role buke me proshutë dhe djathë

Kjo recetë e shijshme është e shpejtë për t’u përgatitur dhe mund të realizohet në dhjetëra versione. Edhe mbushja e tyre mund të jetë e ndryshme. Gjithashtu mund t’i gatuajmë në furrë, mund t’i skuqim ose t’i vendosim në...