Arkiva e etiketave: caj

5 çajrat aleate të një gjumi të mirë

Mund të na ndodhë që të kemi kaluar një ditë të lodhshme dhe kur vëmë kokën në jastëk, përsëri gjumi nuk na zë. Dhe kjo është mënyra më e keqe për të mbyllur ditën. Ndoshta është momenti kur duhet...

Receta më ‘cool’ e çajit të ftohtë të bërë...

Këtu është çaji i ftohtë që unë do ta pija gjatë gjithë verës: çaj i ftohtë Thai! Është fantastik për t’u hidratuar dhe për të luftuar ditët e nxehta. Kjo është receta e çajit që e gjeni në çdo...

10 ushqimet që i kanë antioksidantët me shumicë

Ka studime të ndryshme shkencore që nxjerrin në pah benefitet e antioksidantëve për shëndetin e organizmit. “Bëhet fjalë për molekula”, shpjegon doktoreshë Sonia Croci, biologe nutricioniste, “me të cilat janë veçanërisht të pasura frutat, perimet dhe jo vetëm. Parandalojnë...

9 arsye pse duhet të pini çaj nenexhiku

Çaji i nenexhikut është një mënyrë e freskët dhe e shijshme për të qëndruar të shëndetshëm, për të forcuar sistemin imunitar dhe për të reduktuar dhimbjet. Kjo është një bimë që fare mirë mund të kultivohet edhe në shtëpi,...

Çajra të ftohtë me frutat e frigoriferit

Çajrat janë një prej pijeve më të preferuara gjatë dimrit për t’u ngrohur pak pas një dite të ftohtë. Por këto pije janë gjithashtu të shkëlqyera edhe në pranverë e verë në variantin e çajit të ftohtë. Me frutat...

Ky studim i ri lidh konsumimin e çajit të...

Pirja e çajit lidhet me një sërë përfitimesh shëndetësore, duke filluar nga shëndeti i zemrës tek parandalimi i kavitetit. Por një raporti i ri nga ‘International Journal of Cancer’ paralajmëron se si duhet pirë në të  vërtetë çaji: më...

Sekretet që e bëjnë çajin e xhinxherit pastruesin ideal...

Xhinxheri gjen shumë përdorim në kuzhinat aziatike për shkak të shijes së tij e cila u thekson shijen edhe pjatave të ndryshme. Por përveç se thekson shijen e ushqimeve tuaja, xhinxheri konsiderohet si një prej rrënjëve më të shëndetshme...

Është koha të përgatitemi. 15 këshilla për një verë...

Fundjavat e verës në plazh, barbekjutë në kopsht, darkat jashtë, kaloritë ekstra, patatinat, akulloret, birrat…Si ta shijojmë motin e ngrohtë duke pasur nën kontroll ushqyerjen me këshillat më poshtë? Pini çaj jeshil në vend të çajit të ftohtë Çaji...

Çajrat bimorë që na ndihmojnë me shqetësimet në stomak

I keni parasysh zhurmat që bën stomaku kur jemi të uritur? Në fakt, zhurma e stomakut ose kërcitja e zorrëve siç e quajmë ne, nuk është diçka serioze. Është shumë normale për traktin tuaj gastrointestinal të bëjë zhurmë, pasi...