Arkiva e etiketave: cokollate

Ju duhen vetëm biskota dhe çokollatë, që të shijoni...

Kremin e ngrohim në një tenxhere dhe kur fillon të vlojë i shtojmë çokollatën për tu shkrirë. 2. Pasi të shkrihet shtojmë biskotat e thyera dhe tortillën e gatshme. 3. Masën e përgatitur e vendosim në një tavë xhami të...

Kek me çokollatë, pa miell dhe pa gjalpë

1.Ngroheni sobën në 180 gradë Celcius 2.Në një blender grini çokollatën me kakaon dhe sodën e bukës derisa përbërja të ketë pamjen e rërës së trashë. 3.Shtoni në blender hurmat, vezët, vajin e kokosit dhe vaniljen. 4.Përzierjen hidheni në...

Puding me çokollatë të zezë për të dashurit tuaj!

1.Hidhni 3 lugë gjalpë me kakao dhe lëreni mënjanë. 2.Nxehni furrën në 200 gradë C dhe shkrini gjalpin me çokollatën me banjomari. 3.Në një tas të veçantë, tundni së bashku vezët dhe sheqerin derisa të bëhen të njëtrajtshme  dhe...

Mini kruasant me çokollatë që mëngjesi të jetë plot...

1.Për të përgatitur brumin në një enë bashkoni 8 përbërësit e parë përveç miellit. Miellin e shtoni gradualisht në fund pasi të keni krijuar një masë homogjene. 2.Për të përgatitur mbushjen, në një enë rrihni pudingun pluhur dhe qumështin....

Për super shije, sot provoni këtë tartë me çokollatë...

1.Ngroheni furrën në 190 gradë. 2.Në një tas të madh, përzieni së bashku sheqerin dhe miellin. 3.Shto vezë, lajthi, çokollatë, shurup misri, gjalpë, vanilje dhe kripë. 4.Përzijeni mirë. 5.Hidheni përzierjen mbi petë dhe piqeni për 1 orë. 6.Lereni tartën...

Çokollatë e nxehtë me qumësht orizi

Bashkoni qumështin e orizit, copëzat e çokollatës dhe ekstraktin e vaniljes në një tenxhere në nxehtësi mesatare. Lëvizni derisa të shkrihen copat e çokollatës dhe përzierja të jetë e nxehtë, rreth 5 minuta. Nëse dëshironi mund të zëvendësoni qumështin...

Kek me çokollatë për vetëm 7 minuta

1 Përzieni miellin, sheqerin, pluhurin e kakaos, sodden e bukës dhe kripën në një filxhan që të jetë i rezistueshëm për në mikrovalë. Shtoni më pas qumështin, vajin e kanolës, ujin dhe ekstratin e vaniljes. 2 Gatuajeni në mikrovalë...

Si të përgatisim gjalpë çokollate në shtëpi

 Rrihni gjalpin, copat e çokollatës së shkrirë, pluhurin e kakaos dhe pak kripë me një mikser elektrik derisa të bëhet kremoze, rreth 1 minutë. Shërbejeni në temperaturë dhome në një gotë ose me briosh. Ruaj Recetën

Liker çokollate

Nëse ideja e një recete të bërë në shtëpi i bën të lumtur miqtë tuaj ‘gourmet’, pse nuk përgatisni një liker çokollate? Është gjithashtu ideal për të qerasur dhe për t’u shijuar me miqtë pas vakteve. Na ngroh trupin...