Sugjerojmë:

Arkiva e etiketave: karrota

Tavë me vezë, karrota dhe brokoli, një drekë plot...

1.Ndezim furrën në temperaturën 180° C. 2.Në një tenxhere me ujë të valuar me kripë, ziejmë për 15 minuta bizelet. I kullojmë dhe i hedhim menjëherë në një tas me ujë e akull, që të mos humbin ngjyrën jeshile....

Si t’i shmangni nxirjen e patateve dhe karrotave pasi...

Besoj se edhe ju e keni problem nxirjen e shpejtë të patateve apo karrotave të qëruara, të cilat nuk durojnë aspak. Por kjo metodë do t’ju shpëtojë nga kjo gjë: 1.Pasi i keni qëruar patatet dhe karrotat futini në...

Një supë fantastike me mish keci dhe oriz

1.Në fillim zieni mishin me qepën, karrotat dhe selinonë. 2.Ndërkohë në një tigan me pak vaj skuqni specat me pak qepë, kripë e piper. 3.Pasi janë zbutur pak shtoni domatet dhe orizin dhe lërini të skuqen për 2- 3...

Karrota të pjekura me uthull molle dhe mjaltë

1.Nxehni furrën në 200 gradë. 2.Vendosni karotat në një fletë pjekje mbi tavë dhe hidhuni vaj ulliri, kripë dhe piper. 3.Futini karrotat në pjekje në furrën e parangrohur 20 minuta, pastaj hiqeni nga furra. 4.Në një tas të vogël...

Mish pule me brokoli dhe karrota për një vakt...

1.Shkrini gjalpin në tigan jo ngjitës në nxehtësi mesatare. 2.Marinoni mishin e pulës me kripë dhe piper. 3.Gatuajeni pulën në gjalpë 15 – 20 minuta, duke e kthyer një herë, derisa lëngu të mos jetë më rozë kur të...

Supë kremoze me qumësht dhe karrota, mjaft e lehtë...

1.Parangrohni furrën në 200 gradë Celsius. Merrni një tavë dhe vendosni në të një letër kuzhine. 2.Vendosni në të karotat e qëruara. I shtoni sipër pak kripë, piper dhe 1 lugë vaj ulliri. I përzieni mirë dhe i lini...

Duhet t’i provoni, karrota dhe rrepa të bardha turshi

Në një tas të madh bashkoni karrotat, rrepat e bardha dhe kripën. Duke përdorur duart, masazhoni butësisht karrotat dhe rrepkat derisa të fillojnë të bëhen të buta, rreth 4-5 minuta. Në një tenxhere ngrohni ujin, uthullën dhe sheqerin derisa...

Këtë rizoto me karrota do ta adhuroni familjarisht!

1.Si fillim vendosim brodon të nxehet. Qërojmë karotat dhe i presim në shirita. Presim dhe qepën e njomë në feta të holla. Në një tigan shkrijmë gjalpin, shtojmë qepën dhe karotat. Shtojmë një garuzhde brodo dhe e lëmë për...

Tortë me karrota dhe rrush të thatë, shija e...

Nxehni furrën në 180 gradë C.Në një tavë hidhni pak vaj dhe vendosni letër pergamenë pjekjeje.Vendosni sheqerin, vajin e lulediellit dhe vezët në një tas të madh përzierjeje. Përzieni lehtë me një lugë druri. Shtoni karrota, rrush të thatë...