Arkiva e etiketave: kek

Tortë me karrota dhe rrush të thatë, shija e...

Nxehni furrën në 180 gradë C.Në një tavë hidhni pak vaj dhe vendosni letër pergamenë pjekjeje.Vendosni sheqerin, vajin e lulediellit dhe vezët në një tas të madh përzierjeje. Përzieni lehtë me një lugë druri. Shtoni karrota, rrush të thatë...

Ju duhen 10 minuta dhe 4 përbërës për këtë...

Kosin, mjaltin dhe kakaon hidheni në një enë dhe përziejini. Shtroni letrën e pjekjes në një tepsi dhe hidhni masën. Bananen e prerë në copa të vogla, vendoseni sipër masës. Shtoji arra nëse dëshironi. Tortën vendoseni në frigorifer për...

Këta muffins me bazë spinaqin duhet t’i provoni

1. Paraprakisht ndezim furrën në 180°C dhe vendosim format e kekut të lyera me gjalpë. 2. Në një tas të madh përziejmë miellin, kanellën, sodën e bukës, kripën dhe vaniljen. 3. Në një tas tjetër përziejmë me një mikser...

Kek akulli me bazë ananasin, përfekt për ditët e...

Fillimisht qëroni ananasin dhe priteni në katrorë të vegjël. Në një tas trazoni ananasin me qumështin e kondensuar dhe kremin e djathit. Vendoseni në enët ku do ta servirni duke e pudrosur me arra të thërrmuara. Lëreni në frigorifer...

Kek me gjalpë molle dhe drithëra

Ngroheni furrën në 175 gradë C dhe lyeni një tigan me vaj. Përgatisni kripën duke përzjerë së bashku kafe sheqer, kanellë, arrëmyshk dhe pecans të copëtuar. Hidhini së bashku në një enë miellin, pluhurin e pjekjes, sodën e pjekjes...

Kek me rum dhe banane për një shije të...

Në një tigan, hidhni 4-5 kubikë gjalpë dhe kur të jetë skuqur hidhni sheqerin. Hidhni rumin, një lugë gjelle. Hidhni kanellë, 2 lugë gjelle dhe përzijeni vazhdimisht. Kur masa të ketë filluar të mpikset pak vini bananet e prera...

Kek i kripur me kunguj dhe bizele

Të freskëta dhe të shijshme, perimet e pranverës si bizelet, kungujt, bathët, asparagët e karotat janë në kulmin e tyre. Një ide e mirë për t’i gatuar do të ishte një kek i kripur me bizele dhe kunguj: një...

Tortë vegane me ananas

E nisim me një rregull bazë: torta me ananas është një tortë ‘përmbys’. Si përgatitet? Ndiqni hap pas hapi këshillat tona, pasi në versionin vegan është shumë e thjeshtë për t’u përgatitur. Është gjithashtu shumë e lehtë sepse përgatitet...