Arkiva e etiketave: kungull

Supë me pure kungulli për një vakt me shumë...

Ngrohni lëngun e pulës lëshoni kripën, kungullin, qepën, trumzën, hudhrën dhe kokrrat e piperit. Më pas mbulojeni me kapak dhe ulni temperaturën dhe ziejini për 30 minuta. Me anë të blenderit vazhdoni procesin e bluarjes së supës. Ktheni në...

6 arsye pse kungulli është një super ushqim

Kungulli është ushqimi më i pasur me vlera ushqyese dhe më i miri i sezonit të vjeshtës, dhe mund të shijohet në mënyra të ndryshme. Mishi i saj, farat dhe vaji janë të gjitha të mira për shëndetin. Dy...

Si të përgatisni kafe late me shije kungulli

Vendosni gjalpin, erëzat dhe kafen në një blender  dhe  shtoni ujë të valuar dhe përziejeni për 20-30 sekonda derisa të krijohet një shkumë e imët. Hidheni në një filxhan dhe sipër hidhni pak kanellë ose erëza kungulli. Shërbejeni menjëherë!...

Supë vjeshtore me krem kungulli

Grijmë qepën dhe e kavardisim në pak gjalp në zjarr mesatar derisa të rezultojë masë homogjene duke e perzierë shpesh. Lajmë karrotat dhe kungullin, i qerojmë dhe i presim në copa të vogla dhe i shtojmë tek qepa, duke...

Cheesecake me pure kungulli për ditët e vjeshtës

Ngroheni furrën në 350 gradë. Vendosni në pjesën e poshtme të furrës një letër kuzhine. Fusni biskotat në një blendër që ti copëtoni në thërrime. Shtoni sheqer dhe gjalpë dhe përzijini deri sa të bëhet një kombinim homogjen. Pjekeni...

Si të bëni një maskë me kungull që fytyra...

Kungulli është plot me enzima dhe rrjedhimisht zbut dhe e bën të shkëlqejë lëkurën tuaj. Kungulli është gjithashtu i shkëlqyeshëm për të stimuluar prodhimin e kolagjenit, duke e bërë lëkurën tuaj të duket shumë më e re nga sa...

Supë me kungull dhe qumësht

Kjo është një pjatë me të cilën mund të përkëdhelni pak veten pas një dite të lodhshme e të gjatë. Është e ngrohtë, e shijshme dhe shumë komode. 700 gr kungull i verdhë i pastruar 700 ml qumësht 250...