Arkiva e etiketave: oriz

Rizoto me mollë. Recetë e bukur, plot ngjyra, perfekte...

1.Përgatisni brodon ose vendoseni të nxehet nëse e keni gati dhe vendosni të shkrihet në të shafrani e curry. 2.Prisni imët qepën. 3.Shkrini gjalpin në një tenxhere dhe skuqni lehtë qepën në nxehtësi të ulët duke i shtuar nga...

Thjerrëza me oriz dhe fileto peshku

1.Në një tigan me nxehtësi mesatare shtoni vajin e ullirit dhe perimet. 2.Trazojini mirë dhe më pas shtoni thjerrëzat. 3.Ndërkohë në një tenxhere me ujë të valuar shtoni supën e pulës. 4.Lëngun ia shtoni më pas thjerrëzave. Rregullojini me...

Receta spanjolle: Oriz i gatuar me domate dhe speca

1.Nxehni vajin në një tigan të thellë mbi nxehtësinë mesatare. 2.Shtoni oriz, qepë, dhe speca deri sa orizi të bëhet kaf dhe qepët janë zbutur. 3.Shtoni ujë dhe domate. 4.Hidhni specin djegës pluhur dhe kripë. 5.Përzijini dhe gatuajeni për...

Oriz me spinaq dhe mish pule

1.Në një tenxhere skuqni qepët e njoma dhe spinaqin me vaj ulliri. Kini kujdes ta lani sa më mirë spinaqin. 2.Më pas shtoni filetot e pulës të ndara në copa të vogla, në mënyrë që të skuqen sa më...

Supë pule me oriz jasemini dhe pluhur kerri

1.Kombinojeni mishin e pulës, karrotat, fletën e dafinës dhe një majë luge kripë në një tigan të mesëm. 2.Shtoni 3 gota supë dhe vendoseni të zihet në ngrohje të ulët, rreth 20 minuta. 3.Ndërkohë, ngrohni gjalpin në një tigan...

Një pjatë plot fibra: Oriz, quionoa dhe qiqra të...

1.Lani qiqrat dhe lërini në ujë për gjithë natën. 2.Në mëngjes ziejini në ujë të kripur. 3.Zjeni orizin në një tenxhere dhe quinoan në një tjetër. 4.Kullojini dhe bashkojini në një enë. 5.Grini majdanozin dhe xhinxherin dhe shtojini dhe...

Tabule me oriz kafe, vezë dhe majdanoz

1.Ziejeni orizin me trumzë dhe selino për 20 minuta derisa të zbutet. 2.Ndërkohë, zieni vezët për 7 minuta, pastaj ftoheni në ujë të ftohtë. 3.Kulloni orizin dhe futeni në një tas. 4.Shtoni lëngun e perimeve, lëngun e limonit dhe...

Tavë orizi me qofte dhe domate, thjesht e parezistueshme!

1.Si fillim përgatisni qoftet.Në një enë hidhni mishin e grirë, vezën, thërrimet e bukës, kripën, erëzat dhe i përzieni mirë. 2.Pasi masa është homogjenizuar lëreni të pushojë për 10 minuta. 3.Filloni përgatitjen për tavën. Grini imët qepën dhe hidheni...

Oriz i skuqur me miks perimesh, një shije e...

Gatuani orizin sipas udhëzimet të paketimit. Nxehni vajin në një tigan të madh. Hidhni lakren dhe specat për 2-3 minuta, pastaj derdhni lëngun e perimeve dhe vazhdoni të gatuani për 5-6 minuta. Shtoni preshin, misrin, bambu, salcën dhe gatuajeni...