Arkiva e etiketave: oriz

Tavë orizi me qofte dhe domate, thjesht e parezistueshme!

1.Si fillim përgatisni qoftet.Në një enë hidhni mishin e grirë, vezën, thërrimet e bukës, kripën, erëzat dhe i përzieni mirë. 2.Pasi masa është homogjenizuar lëreni të pushojë për 10 minuta. 3.Filloni përgatitjen për tavën. Grini imët qepën dhe hidheni...

Oriz i skuqur me miks perimesh, një shije e...

Gatuani orizin sipas udhëzimet të paketimit. Nxehni vajin në një tigan të madh. Hidhni lakren dhe specat për 2-3 minuta, pastaj derdhni lëngun e perimeve dhe vazhdoni të gatuani për 5-6 minuta. Shtoni preshin, misrin, bambu, salcën dhe gatuajeni...

Paella ylber, me perime dhe plot shije

Nxehni vajin në një tigan të madh mbi nxehtësi mesatare.  Shtoni preshin dhe gatuajeni duke e trazuar shpesh, derisa të zbutet, rreth 5 minuta. Shtoni kungujt, speca dhe hudhër dhe gatuajini, duke e trazuar shpesh, për 2 minuta. Shtoni...

Rikthehet tradita e kultivimit të orizit në Zadrimë të...

Në Zadrimë të Lezhës është rikthyer kultivimi i orizit, një traditë që tashmë i përkiste të shkuarës. Altin Prenga, sipërmarrës i njësisë së agroturizmit ‘Mrizi i Zanave’ ka vendosur të risjellë këtë kulturë duke krijuar një orizore në zonën...

Oriz me perime dhe salcë të ëmbël të përgatitur...

Një recetë e pazakontë dhe e shijshme, një mënyrë e mirë e mirë për të përdorur perimet që keni në frigorifer në mënyrë të thjeshtë e të shijshme. Me ndihmën e salcës së ëmbël, orizi basmat me perime do...