Arkiva e etiketave: perime

10 perimet me më pak karbohidrate janë këto

Këtu janë dhjetë perime të shkëlqyera me nivelin më të ulët të  karbohidrateve, të shijshme dhe të pasura me lëndë ushqyese! 1.Lulelakër – 3 gr karbohidrate. Ndoshta më klasikja nga të gjitha perimet me pak karbohidrate. 2.Lakra – 3...

Oriz i skuqur me miks perimesh, një shije e...

Gatuani orizin sipas udhëzimet të paketimit. Nxehni vajin në një tigan të madh. Hidhni lakren dhe specat për 2-3 minuta, pastaj derdhni lëngun e perimeve dhe vazhdoni të gatuani për 5-6 minuta. Shtoni preshin, misrin, bambu, salcën dhe gatuajeni...

Një supë detox që organizmi t’ju falenderojë

Në një tenxhere të madhe, shtoni ujin dhe vendoseni në sobë me nxehtësi mesatare. Pasi është nxehur shtoni qepën dhe hudhrën.Lëreni për 2 minuta dhe trazojeni herë pas here. Shtoni selinon, karrota, brokoli, domate dhe xhinxher të freskët.Trazojeni dhe...

Sa të sigurta janë frutat dhe perimet me pesticide...

Konsumatorët nuk duhet të kenë frikë nga përdorimi i pesticideve në ushqimin që hanë. Sipas një raporti mbi programet e monitorimit të kryera nga vendet e BE-së në vitin 2001, shumica e produkteve që hamë (fruta dhe perime, drithëra...

Këto bimë i njohim si perime, por në të...

Mendoni se dini të dalloni një frut nga një perime? Mendohuni  edhe një herë… Në botën e ushqimit, ka shumë bimë që shumica e njerëzve i konsiderojnë perimet, por që janë në të vërtetë fruta nga ana botanike. Shembulli...

Nuk të pëlqejnë shumë perimet? Ja frutat me të...

Teksa perimet janë të pasura me një sërë elementesh ushqyese,  jo të gjithë i duan ato. Kjo përfshin fëmijët sidomos…. Teksa fushata të tëra sensibilizuese, kanë për qëllim t’i kthejnë sytë nga perimet, duhet gjetur një rrugë e ndërmjetme...

Wurstel me brokoli. Receta e një pjate të shijshme...

Kombinimi i wurstel me brokolin është vërtet i shkëlqyer pasi ëmbëlsia dhe butësia e perimeve të kësaj recetë kombinohet në mënyrë perfekte me shijen e vendosur të wurstel. Është një recetë e thjeshtë për t’u përgatitur, përbërësit janë pak...

Tetë perimet më të mira për të bërë muskuj

Dietat e zakonshme për ndërtimin e muskujve në trup konsistojnë gjithmonë një shumë të mishit, sepse mishi përmban shumë proteina dhe proteina që ndërtojnë muskujt. Por çfarë mund të konsumoni nëse nuk e pëlqeni mishin apo nuk e konsumoni...