Arkiva e etiketave: porosia

Njihuni me dietën ylber që forcon sistemin tuaj imunitar!

Sistemi imunitar ka nevojë për të gjitha lëndët ushqyese që të funksionojë normalisht. Ja cilat janë disa nga ushqimet e shumëngjyrëshme që forcojnë sistemin tuaj imunitar: Ushqimet në ngjyrë të kuqe, portokalli dhe të verdhë janë të pasura kryesisht...

Supë peshku. E gjitha familja do e dojë këtë...

Nuk ka më të shijshme sesa supa e peshkut! Dhe mos mendoni se është shumë e vështirë për t’u përgatitur. Përbërësit:  1 kokë salmoni 1 peshk merluc ose qefull 1-2 karota 1-2 kunguj 1 qepë 1 presh 2 degë...

Kroketa patatesh, të preferuarat tuaja!

Kroketa për t’u ndjerë si një koketë! Ato të kërcasin në gojë, por brenda  janë të buta dhe plot shije të mirë. E di që goja të shkoi lëng, prandaj mos u mendo dy herë. Shkarko falas aplikacionin SnapFood...

Magjia e frutave të detit dhe si ndikojnë ato...

Supë peshku, sallatë me fruta deti, miks krudosh, linguini me fruta deti, kallamarë, karkalec ose oktapod frite. Të jemi realistë, a mund t’i thotë dikush jo këtyre pjatave? (vetëm nëse ke dalë intolerant ndaj tyre). Ushqimet e detit rekomandohet...

Sot, stafetën e burger-ave e merr ai i fshatit!

Një burger fshati nuk është si burgerat e zakonshëm. Kale, djathë dhie dhe domatet e thara në vaj janë vetëm disa nga përbërësit e shijshëm të kësaj pjate, që vështirë se i reziston kush. Për ta shijuar, nën komoditetin...

Bukë me vete në punë! Si t’ia dalësh çdo...

Jo vetëm lloji i punës që bëjmë! Edhe mënyra sesi ushqehemi gjatë punës, ku kalojmë një pjesë jo të vogël të ditës, ndikon jashtë mase shumë në shëndetin tonë. Një ushqyerje e keqe do të përkthehet në lodhje, pagjumësi,...

Çfarë duan të na tregojnë rrudhat sipër buzës

Zhvillimi i vijave të thella vertikale në buzën tuaj të sipërme është një dukuri e rregullt tek duhanpirësit. Edhe pse një tendencë e tillë është e pranishme me plakjen tonë në moshë, shkaku kryesor për linjat vertikale tek buzët...

Receta e petullave për partnerin e zemrës

Si t’i përgatisni këto petulla? Do ju duhen:  2 filxhanë miell 2 vezë 2 lugë çaji pluhur pjekës 3 lugë gjelle sheqer 1 lugë gjelle ekstrakt vaniljeje 4 lugë gjelle gjalpë i shkrirë 1 filxhan e gjysmë me qumësht...

Punon në zyrë? Kjo është dreka ideale për ty

Shpeshherë kur jemi në punë kufizohemi apo gabojmë në mënyrën tonë të të ushqyerit. Në fakt nuk ka pse të jetë kështu. Në mëngjes duhet të çohemi herët dhe ta konsumojmë atë rregullisht në shtëpi. Ndërkohë që për drekën...