Arkiva e etiketave: presh

Bukë me presh dhe djathë të bardhë. Recetë e...

1.Lani mirë preshin, e prisni imët dhe e skuqni në një tigan me pak vaj ulliri. I shtoni kripë, piper dhe kur të jenë zbutur i lini mënjanë. 2.Në tavolinën e punës shtoni miellin. Në mes shtoni kripën dhe...

Burani me presh

1.Në një tigan të thellë me vaj ulliri kaurdisim qepën e grirë hollë, shtojmë mishin e grirë dhe vazhdojmë kaurdisjen derisa mishi të ndryshojë ngjyrë. 2.Shtojmë preshët të prerë pjerrtas me gjatësi 3cm. Pasi të ulin volumin e tyre...

Supë me presh, salmon dhe pana!

1.Filetot e salmonit i ndajmë në kubikë jo shumë të vegjël. 2.Preshët e pastruar, i presim në feta të holla. 3.Karrotat i qërojmë, i lajmë, i presim në rrota të holla dhe më pas i ziejmë në tenxhere me...

Presh, koper dhe limon për supën më të shijshme...

1.Kavardisni hudhrën me preshin dhe pak vaj ulliri, për pak minuta në zjarr mesatar. 2.Shtoni curryn. Tani shtoni lëngun e pulës, ujin dhe patatet. 3.I lini të ziejnë në zjarr të avashtë. Diku nga mesi i shtoni lëngun e...

Supë me pulë, patate dhe presh. Receta e një...

1.Hiqini pjesën jeshile preshit, më pas priteni më dysh për së gjati, por pa i ndarë dy pjesët. Pastaj shpëlajeni. 2.Qëroni patatet dhe lajini. Ngrohni një lugë vaj dhe pak gjalpë në një tenxhere, shtoni preshin dhe skuqeni ngadalë,...

Tavë me presh dhe mish për të lëpirë gishtat!

Pastrojmë si fillim preshin duke eleminuar gjethet jeshile dhe duke mbajtur vetëm pjesën e bardhë. E lajmë mirë nën ujë të rrjedhshëm dhe e presim pjerrtas në copa rreth 2cm E kavërdisim në pak vaj dhe e hedhim në...

Mjafton një vezë dhe pak bukë për një pjatë...

E dini që buka e mbetur mund të riciklohet në mënyra të ndryshme dhe të shijshme? Bëhet fjalë për një pjatë tipike rustike, të varfër,  të thjeshtë, por shumë e shijshme. Më poshtë do të lexoni për një recetë...