Sugjerojmë:

Arkiva e etiketave: proshute

Vezë të pjekura me bizele dhe bacon

1.Merrni 50 gr bacon të prerë në kuba dhe skuqeni në një tigan jongjitës me pak vaj. Shtoni një qepë të freskët të grirë imët dhe 150 gr bizele, gatuajini për 3-4 minuta dhe rregullojini me kripë e piper....

Si t’i kthesh pastat dhe proshutën në pjatën ideale...

1.Në fillim zieni makaronat në ujë me kripë. Formën e tyre mund ta zgjidhni sipas dëshirës, por nuk rekomandohen spaghettit. 2.Prisni proshutën në copa të vogla dhe i skuqni me hudhra. 3.Në një enë rrihni vezët me panën. Më...

Makarona kremoze të gatuara me proshutë dhe misër

1.Vini një tenxhere të madhe me ujë të kripur në sobë. 2.Shtoni makaronat dhe gatuajini duke rezervuar 1 gotë ujë gatimi, pastaj kullojini. 3.Ndërsa makaronat gatuhen, ju bëni salcën. 4.Përgatisni proshutën në një tigan të madh derisa të marrë...

Peta-muffins të pjekura me spinaq dhe proshutë, një mëngjes...

1.Ngroheni furrën në 175 gradë C. 2.Bëjini petat role dhe pritini në raunde të vogla. 3.Vendosini raundet mbi tava për muffns të lyera me pak vaj sipër. 4.Ndërkohë, tundni së bashku vezët, kremin, spinaqin, proshutën, qepën, koprën, mustardën, 1/2...

Bukë e shpejtë me proshutë dhe parmixhano për mëngjes

1.Ngrohni furrën në 175 gradë dhe vajiseni lehtë me llakun. 2.Përzjeni së bashku miellin, pluhurin për pjekje, kripën dhe piperin në një tas. 3.Përzjeni së bashku vezët dhe gjalpin dhe shtojini tek mielli për tu kombinuar. 4.Mbusheni me djathrat,...

Supë me patate të pjekura dhe qumësht, shija është...

1.Vendosni proshutën në një tigan të madh dhe të thellë. Gatuajini në zjarr mesatar derisa të skuqen. Kullojeni, copëtojeni dhe lëreni mënjanë. 2. Në një tenxhere ose tavë , shkrini margarinën në nxehtësi mesatare dhe shtoni miellin derisa të...

Gati për 15 minuta: Patate të mbushura me proshutë...

Lani mirë patatet dhe i ndani përgjysmë.Përdorni një lugë për t’i hequr tulin e brendshëm.I rendisni patatet e prera në një tavë. I spërkasni sipër me vaj ulliri, kripë dhe piper.I fusni në furrë për 15 minuta në temperaturë...

Vezë të mbushura me proshutë dhe majonezë

1.Qëroni vezët e ziera dhe i prisni përgjysmë. 2.Me kujdes u hiqni të verdhat dhe i bashkoni këto të fundit në një tas të madh. 3.Sipër i shtoni majonezën, mustardën, uthullën, kripë, piper dhe specin e kuq pluhur. I...