Arkiva e etiketave: qepe

I keni provuar unazat e qepës? Nëse jo ja...

Me kujdes do të përpiqeni që qepët t’i zhvishni në rrathë, pa i prishur formën. Në një qese kuzhine do të fusni patatinat dhe do t’i grini imët. Ndërkohë në një enë bashkoni vezët, kripë, qumështin, borzilokun dhe piperin...

Reçel qepe, nëse akoma nuk e keni provuar kjo...

Në një tenxhere me madhësi të mesme ngrohni vajin dhe shtoni qepë, trumzë, kripë dhe piper. Gatuajini derisa qepët të jenë të buta dhe të tejdukshme, duke i trazuar shpesh, rreth 10 minuta. Shtoni supë, sheqer, mjaltë, uthull, xhenxhefil...

Wurstel me brokoli. Receta e një pjate të shijshme...

Kombinimi i wurstel me brokolin është vërtet i shkëlqyer pasi ëmbëlsia dhe butësia e perimeve të kësaj recetë kombinohet në mënyrë perfekte me shijen e vendosur të wurstel. Është një recetë e thjeshtë për t’u përgatitur, përbërësit janë pak...

7 fjalë që duhet të dish nëse të qëllon...

Kuzhinë do të thotë kulturë. Dhe ta përgjithësosh një panoramë kulinare vetëm me disa pjata ose ta limitosh me kufij gjeografikë është e gabuar. Por të qëndrojmë pak tek kuzhina meksikane. Si duhet ngrënë në mënyrë korrekte një tostada...