Arkiva e etiketave: qofte

Tavë orizi me qofte dhe domate, thjesht e parezistueshme!

1.Si fillim përgatisni qoftet.Në një enë hidhni mishin e grirë, vezën, thërrimet e bukës, kripën, erëzat dhe i përzieni mirë. 2.Pasi masa është homogjenizuar lëreni të pushojë për 10 minuta. 3.Filloni përgatitjen për tavën. Grini imët qepën dhe hidheni...

Qofte me salmon, për një recetë dhe shije ndryshe

 Vendosni patatet në një tenxhere. Mbulojini me ujë të ftohtë. Lëreni të ziejnë në zjarr të forte dhe lerini të vlpjnë për 15 minuta ose derisa të zbuten. Kullojini dhe kthejini në tigan me nxehtësi të ulët. Lërini derisa...

Qofte me bukë dhe erëza

Një pjatë e dytë vegjetariane me qofte të buta të aromatizuara me bimë aromatike, me salcë domatesh, ideale për një darkë të lehtë. Qoftet me bukë dhe erëza janë të thjeshta për t’u përgatitur dhe shumë ekonomike, perfekte për...

Qofte të lehta me limon

Një pjatë e lehtë dhe e freskët që shfrytëzon cilësitë e limonëve. Kemi zgjedhur mishin e grirë të viçit. Kemi eliminuar panën, miellin e bukën dhe kemi përdorur vetëm një vezë. Përbërësit: ½ kg mish viçi i grirë dy...

Qofte me brokoli. Një antipastë e plotë dhe e...

Të ushqyeshme, të shëndetshme, qoftet me brokoli janë një zgjedhje e zgjuar për një antipastë të plotë dhe ekonomike. Shoqërohen me një pure patatesh ose sallatë mikse dhe janë perfekte për ata që ndjekin një dietë vegjetariane. Brokoli-t janë...

Qofte me bizele dhe fara susami

Krokante dhe të parezistueshme, edhe pse të pjekura në furrë e të përgatitura me perime, qoftet me bizele dhe fara susami janë një pjatë e dytë vegjetariane që do të çmendë fëmijë e të rritur! Janë të përshtatshme edhe...