Arkiva e etiketave: receta

Receta spanjolle: Oriz i gatuar me domate dhe speca

1.Nxehni vajin në një tigan të thellë mbi nxehtësinë mesatare. 2.Shtoni oriz, qepë, dhe speca deri sa orizi të bëhet kaf dhe qepët janë zbutur. 3.Shtoni ujë dhe domate. 4.Hidhni specin djegës pluhur dhe kripë. 5.Përzijini dhe gatuajeni për...

Provoni këto brusketa italiane për një darkë të lehtë

1.Miksoni së bashku në një tas domatet, borzilokun, 3 lugë vaj ulliri, qepën e kuqe, hudhrën, uthullën dhe piperin. 2. Lëreni përzierjen të qëndrojë në temperaturën e dhomës për 15 minuta, më pas vendoseni në frigorifer të marinohet për...

Ja sallata me ton që do i japë shije...

Përzieni në një tas tonin, boronicat, mollën, majonezën, qepën jeshile, kripën dhe piperin e zi. 2. Përbërjen vendoseni në frigoriger për një orë. 3. Në dy pjata vendosni 2 gota spinaq në secilën. 4. Sipër spinaqit shtoni gjysmën e...

Kjo është pizza që do t’ju bëjë të lëpini...

1.Duke bërë një formë pusi derdhni miellin, 200 ml ujë të ngrohtë dhe vajin e ullirit. Bashkojini me një lugë druri derisa të arrini të keni një masë brumi të butë. 2. Vendoseni në një sipërfaqe me pak miell...

Ja cili është sekreti për salcën perfekte të pastës...

Shkrini gjalpin në një tenxhere të madhe me nxehtësi mesatare.Skuqni qepën, selinonë dhe karrotat duke i trazuar shpesh, derisa të zbuten, për rreth 10 minuta. 2. Shtoni mishin e viçit, mishin e derrit dhe një lugë çaji me kripë....

Këto pancakes janë kaq të shijshme e të thjeshta...

Ngrohni furrën në 200 gradë. 2. Duhet të keni një letër rezistente ndaj nxehtësisë për t’i mbajtur të ngrohta pancakes. 3. Në një tas të vogël përzieni bashkë miellin, sheqerin, sodën dhe kripën. 4. Në një enë mesatare rrihni...

Receta më ‘cool’ e çajit të ftohtë të bërë...

Këtu është çaji i ftohtë që unë do ta pija gjatë gjithë verës: çaj i ftohtë Thai! Është fantastik për t’u hidratuar dhe për të luftuar ditët e nxehta. Kjo është receta e çajit që e gjeni në çdo...

Ëmbëlsira me gliko qershie

Brioshët e mëngjesit mund të provojmë t’i zëvendësojmë fare mirë me këto ëmbëlsira të shijshme, mbushja e të cilave zakonisht është me krem pastiçerie, por tani që është kohë qershish, mbushja gjithashtu me glikonë e këtyre frutave do të...