Arkiva e etiketave: sallate

Një sallatë e lehtë dhe tepër e shijshme me...

1.Para si gjithash, hiquni lëkurën patateve dhe ziejini në ujë të kripur për 15 minuta. Më pas pritini në feta patatet dhe finokët në copa. 2.Vendosini në një tas dhe hidhuni kripë, vaj ulliri , piper të kuq dhe...

Si gatuhet sallata e famshme italiane ‘capricciosa’

1.Presim në fije të holla perimet e lara dhe të pastruara. 2.I vendosim në një tas dhe i shtojmë kripën dhe uthullën e mollës duke i përzierë mirë. 3.Në të njëjtën mënyrë presim edhe djathin dhe proshutën dhe i...

E shpejtë dhe me super shije: Sallatë me kërpudha...

1.Pasi kemi larë dhe tharë fletët e sallatës, i grijmë hollë dhe sipër tyre hedhim përbërësit e tjerë: domatet e thata, thanat, arrat dhe kërpudhat. 2.Thanat e thata, para si t’i shtojmë në sallatë i zbusim në lëng portokalli....

Si të përgatisni me dy hapa të thjeshtë sallatën...

Në një tigan të vogël në nxehtësi mesatare, ngrohni arrat derisa të skuqen, duke i përzier herë pas here, rreth 2 – 5 minuta. Hiqini nga nxehtësia, lëreni të ftohet, pastaj i prisni në madhësinë e dëshiruar. Vendosni mollët...

E thjeshtë dhe plot vlera ushqyese: Sallatë me salmon...

1.Përzieni të gjithë përbërësit e veshjes në një tas, përzijini për 1 minutë derisa të arrihet një salcë pak e trashë. Vendoseni në frigorifer derisa të jetë gati për t’u përdorur. 2.Prisni sallatën në copa dhe copëtoni qepën. Qëroni...

Kjo është sallata më e mirë që keni provuar...

1.Në një tas të vogël kombinoni kosin, qepën e njomë, lëngun e limonit, mustardë, pak kripë, piper dhe i përzieni mirë. I lini në frigorifer për pak minuta. 2.Pasi të keni zierë mirë vezët, i ftohni me ujë, i...

Gjoks pule, arra dhe rukola kombinimi që ju duhet...

Në fillim presim gjoksin e pulës në feta. Ngrohim në një tigan të madh vajin dhe skuqim mishin e pulës për dy minuta në çdo anë. Pastaj e heqim ng zjarri e kriposim dhe e lemë të ftohet. Grijmë...

Dietike dhe plot vlera ushqyese, kjo është sallata e...

Si fillim vendosni vezët të ziejnë për rreth 4-5 minuta. Më pas lani domaten dhe grijeni në copa të vogla. Qëroni avokadon dhe ndajeni në kubikë të vegjël dhe bashkë me domaten hidhini në enën ku doni ti shërbeni....

Sallatë me fasule dhe bukë krokante

Ngroheni furrën në 200 gradë C. Hidhni bukën, vajin e ullirit,  kripë dhe piper në një fletë pjekje dhe përzijini derisa të kombinohen, pastaj përhapini në një shtresë të barabartë. Piqni derisa buka të marrë ngjyrë kafe të artë...