Arkiva e etiketave: salmon

Kombinim më special të salmonit me spinaq e gjeni...

1.Lajmë spinaqin dhe u heqim gjetheve pjesën e bishtit. 2.Skuqim salmonin dhe ndërkohë përgatisim salcën e kosit. 3.Vendosim në një enë salcën e kosit bashkë me kripën, piperin, vajin e ullirit dhe koprën e grirë hollë. I përziejmë përbërësit...

Qofte me salmon, për një recetë dhe shije ndryshe

 Vendosni patatet në një tenxhere. Mbulojini me ujë të ftohtë. Lëreni të ziejnë në zjarr të forte dhe lerini të vlpjnë për 15 minuta ose derisa të zbuten. Kullojini dhe kthejini në tigan me nxehtësi të ulët. Lërini derisa...

Një mëngjes plot proteina nis me një omëletë me...

Hidhni vezët në një tas, rrihini mirë, shtojuni kripë e piper e më pas edhe ajkën për gatim. Përzierjen hidheni në tigan dhe piqeni. Pasi omëleta është pjekur shtroni pak salmon mbi të. Hidhni sipër koprën e grirë dhe...

8 ushqimet që luftojnë migrenën e padurueshme

Një migrenë është si një mysafir i padëshiruar, i cili futet në mënyrë të panjohur dhe është e vështirë të shpëtohet. Nëse vuani nga dhimbje koke të shpeshta, ju e dini sesa e vështirë mund të jetë. Sigurisht, ju...

Sallatat pranverore. 3 recetat e humorit të mirë

Pranvera vjen plot energji dhe duhet përballuar në mënyrën e duhur: me ushqime të lehta, krudo, plot nutrientë, për të shfaqur më të mirën e vetes… Fatmirësisht kjo stinë na dhuron edhe plot perime e fruta të ëmbla qe...

7 super ushqimet e osteoporozës

Ushqimet e pasura në kalcium dhe vitaminë D janë shumë të mira për densitetin e kockave. Këto të dyja janë thelbësore kur bëhet fjalë për kockat, por gjithashtu shumë luajnë një rol shumë të rëndësishëm edhe vitamina C, kaliumi...