Arkiva e etiketave: Snapfood

Ushqimet që fëmijët tuaj nuk duhet të konsumojnë dhe...

Disa ushqime që të rriturit i konsumojnë me shumicë, mund të jenë vërtet të dëmshme për fëmijët tuaj. Mënyra e të ngrënit tek prindërit, transmetohet gradualisht edhe tek të vegjëlit tuaj. Pra rregulli i artë është se nëse doni...

Mëngjes për 5 minuta, roller me salçiçe dhe proshutë

1.Merrni fetat e bukës dhe hiqini anësoret me thikë. 2.Shtrijini me një shkop petash deri sa të hollohen. 3.Vendosini sipër një fetë proshute dhe një salçiçe secilës. 4.Mbështilleni bukën duke e bërë rrethore në madhësinë e salçiçes. 5.Secilën roller...

Njihuni me dietën ylber që forcon sistemin tuaj imunitar!

Sistemi imunitar ka nevojë për të gjitha lëndët ushqyese që të funksionojë normalisht. Ja cilat janë disa nga ushqimet e shumëngjyrëshme që forcojnë sistemin tuaj imunitar: Ushqimet në ngjyrë të kuqe, portokalli dhe të verdhë janë të pasura kryesisht...

Tavë me makarona, fileto pule dhe kërpudha. Për të...

1.Fillimisht vendosim një tenxhere me ujë të bollshëm për të valuar. 2.Shtojmë në të pak kripë, 1 lugë gjelle vaj dhe makaronat. I ziejmë ato 3 minuta më pak se koha e shkruar në etiketë. 3.Ndërkohë në një tigan...

Burani me presh

1.Në një tigan të thellë me vaj ulliri kaurdisim qepën e grirë hollë, shtojmë mishin e grirë dhe vazhdojmë kaurdisjen derisa mishi të ndryshojë ngjyrë. 2.Shtojmë preshët të prerë pjerrtas me gjatësi 3cm. Pasi të ulin volumin e tyre...

Byrek me nutella për mëngjes

1.Shtrini petat në tavën e pjekjes. 2.Ngroheni furrën në 200 gradë C. 3.Hapni secilën prej petave dhe vendosni ato në një sipërfaqe me miell. 4.Priteni çdo petë në gjysmë dhe mbulojeni me Nutella. 5.Në një tas hidhni vezen dhe...

Supë krem me qepë e servirur me tost djathi...

1.Ngroheni gjalpin në një tigan derisa të shkrihet, pastaj shtoni qepët dhe gatuajeni për 10 minuta derisa të jenë të buta. 2.Shtoni hudhrën dhe gatuajeni për 1 min më shumë. 3.Më pas shtoni specat me patate dhe trumzë dhe...

Qepë të mbushura me arra, ideale për të gjitha...

1.Qëroni qepët dhe ziejini për 10 minuta në ujë me kripë. Kullojini dhe lërini të ftohen. Pritini përgjysmë për së gjati, hiquni pjesën qendrore dhe lërini mënjanë. 2.Fusni arrat në ujë valë për 1 minutë, kullojini dhe hiquni cipën....

Kjo sallatë e ngrohtë patatesh me mustardë do ju...

1.Fillimisht ziejmë patatet se bashku me lëkurën. Më pas i presim në pjesë të vogla (pa ia hequr lëkurën). 2.Në një blender, hedhim lëngun e limonit, selinon, qepën, lëkurën e grirë të limonit dhe mustardën. Në fund shtojmë majdanozin....