Arkiva e etiketave: speca

Sallatë me lulelakër dhe speca, më e mira që...

1.Priteni proshutën në copa dhe skuqeni në një tigan të madh derisa të gatuhet plotësisht. 2.Thajeni në një peshqir letre deri sa të jetë e nevojshme që të largohet vaji i tepërt. 3.Pritini kokën e lulelakrës në copa të...

Speca të mbushur me djathë të skuqur në tigan

Merrini specat, lajini dhe pastrojini, pastaj i vendosni në furrë për pjekje. Pas pjekjes hiqjuni lëvoret dhe lerini të pushojnë. Ndërkohë merrni djathin vendoseni në një enë dhe shtoni vezët, koperin, kripën, piperin e zi dhe përzijini mirë. Merrni...

Nuk të pëlqejnë shumë perimet? Ja frutat me të...

Teksa perimet janë të pasura me një sërë elementesh ushqyese,  jo të gjithë i duan ato. Kjo përfshin fëmijët sidomos…. Teksa fushata të tëra sensibilizuese, kanë për qëllim t’i kthejnë sytë nga perimet, duhet gjetur një rrugë e ndërmjetme...