Arkiva e etiketave: supe

Supë me shparguj, oriz dhe patate nga kuzhina franceze

1.Shkrini gjalpin në një tenxhere të madhe mbi nxehtësi mesatare. 2.Hidhni brenda qepën dhe preshin të copëtuar dhe skuqini pak sa të zbuten. 3.Më pas shtoni ujë në tenxhere bashkë me patatet, karrotat, shpargujt dhe orizin. 4.Shtoni kripën dhe...

Një supë fantastike me mish keci dhe oriz

1.Në fillim zieni mishin me qepën, karrotat dhe selinonë. 2.Ndërkohë në një tigan me pak vaj skuqni specat me pak qepë, kripë e piper. 3.Pasi janë zbutur pak shtoni domatet dhe orizin dhe lërini të skuqen për 2- 3...

Supë krem me qepë e servirur me tost djathi...

1.Ngroheni gjalpin në një tigan derisa të shkrihet, pastaj shtoni qepët dhe gatuajeni për 10 minuta derisa të jenë të buta. 2.Shtoni hudhrën dhe gatuajeni për 1 min më shumë. 3.Më pas shtoni specat me patate dhe trumzë dhe...

Një supë detox që organizmi t’ju falenderojë

Në një tenxhere të madhe, shtoni ujin dhe vendoseni në sobë me nxehtësi mesatare. Pasi është nxehur shtoni qepën dhe hudhrën.Lëreni për 2 minuta dhe trazojeni herë pas here. Shtoni selinon, karrota, brokoli, domate dhe xhinxher të freskët.Trazojeni dhe...

Supë me miell misri dhe lakra brukseli të karamelizuara

1.Për të përgatitur supën me miell misri, vendosni një tenxhere me ujë të vlojë. 2.Ndërkohë, pastroni lakrat e Brukselit duke iu hequr gjethet e jashtme, më pas pritini përgjysmë. 3.Pastroni qepët dhe pritini më dysh ose në katër pjesë....

Supë kremoze me qumësht dhe karrota, mjaft e lehtë...

1.Parangrohni furrën në 200 gradë Celsius. Merrni një tavë dhe vendosni në të një letër kuzhine. 2.Vendosni në të karotat e qëruara. I shtoni sipër pak kripë, piper dhe 1 lugë vaj ulliri. I përzieni mirë dhe i lini...

Supë me pulë, patate dhe presh. Receta e një...

1.Hiqini pjesën jeshile preshit, më pas priteni më dysh për së gjati, por pa i ndarë dy pjesët. Pastaj shpëlajeni. 2.Qëroni patatet dhe lajini. Ngrohni një lugë vaj dhe pak gjalpë në një tenxhere, shtoni preshin dhe skuqeni ngadalë,...

Supë me patate të pjekura dhe qumësht, shija është...

1.Vendosni proshutën në një tigan të madh dhe të thellë. Gatuajini në zjarr mesatar derisa të skuqen. Kullojeni, copëtojeni dhe lëreni mënjanë. 2. Në një tenxhere ose tavë , shkrini margarinën në nxehtësi mesatare dhe shtoni miellin derisa të...

Supë me pure kungulli për një vakt me shumë...

Ngrohni lëngun e pulës lëshoni kripën, kungullin, qepën, trumzën, hudhrën dhe kokrrat e piperit. Më pas mbulojeni me kapak dhe ulni temperaturën dhe ziejini për 30 minuta. Me anë të blenderit vazhdoni procesin e bluarjes së supës. Ktheni në...