Arkiva e etiketave: turshi

Një guidë: Si të bësh turshi të shpejta me...

Nëse keni një gjyshe apo nënë që i qan turshitë, jeni me fat. Por nëse nuk bëni pjesë tek ky grup, nuk do të thotë domosdoshmërisht se duhet t’i drejtoheni raftit të supermarketit për të shuar nepsin për turshi...

Mos e hidhni lëngun e turshive, është kura më...

Thuhet se lengu i turshive është një kurë shumë e mirë shtëpiake kundër urthit apo refluksit të acidit. Ky problem ka të bëjë me kthimin në ezofag të acideve të stomakut. Lëngu i turshive është një mënyrë shumë e...

Kastravecë në uthull: Një recetë ‘low cost’ dhe e...

Kastravecët në uthull janë një recetë që kanë sukses kudo që t’i përdorni: si në një aperitiv, ashtu edhe në një sallatë, ata u japin pjatave një qasje origjinaliteti. Le të shohim si përgatiten në mënyrë të thjeshtë dhe...

Si të sterilizoni kavanozët e turshive dhe reçelrave?

Po vjen vera dhe bashkë me të edhe përgatitjet e marmelatave, konservave e turshive të ndryshme. Për të evituar disa rreziqe shëndetësore dhe mbetje të ushqimit, është thelbësore t’i sterilizoni mirë vazot, tapat e kapakët para se t’i mbushni...