Arkiva e etiketave: ushqime

Cili është momenti i duhur për të hedhur kripën...

Kripa është shija e çdo gatimi, dikush e do më shumë e dikush më pak, por asnjë ushqim nuk merr shijen e duhur pa të. Por ajo që amvisat janë gjithmonë në dilemë është: kur është momenti i duhur...

Ushqimet më të pasura me yndyrna të shëndetshme

Së bashku me karbohidratet dhe proteinat, yndyrat janë një makronutrient për të cilat trupi ka nevojë për një nivel optimal të funksionimit. Yndyrat janë jetike për shëndetin e njeriut pasi ato ndihmojnë në prodhimin e energjisë, formimin e qelizave,...

Mos i ndani nga përditshmëria: Këto ushqime janë një...

Duket sikur çdo ditë zgjohemi nga një “superushqim” i ri që do të ndryshojë jetën tuaj. Me bollëkun e informacionit në dispozicion, si mund ta dini se çfarë është në të vërtetë e mirë për ju? Këtu janë 15...

Nga bulmeti tek ëmbëlsirat ja cili është grupi i...

Dieta ushqimore luan një rol  të rëndësishëm në shfaqjen e puçrrave, edhe pse nuk është vetëm ushqimi shkaktar i tyre. Mbajtja e një ditari me ushqimet që keni ngrënë gjatë ditës dhe me problemet e fytyrës do ju ndihmojë...

Jo gjithmonë dietologët kanë të drejtë, ja cilët janë...

Ushqim i shëndetshëm është çdo ushqim që kontribuon në shëndetin e përgjithshëm të trupit tuaj. Me fjalë të tjera, çfarë i jep trupit tuaj fuqinë për të realizuar jetën e përditshme. Pra janë pikërisht përzierjet e yndyrës, proteinave, karbohidrateve,...

Për lëkurë të pastër e të bukur mbani shënim...

Vitaminat janë pjesë e nje diete të shëndetshme. Veçse të domosdoshme për trupin e njeriut janë të mrekullia e lëkurë së shendetshme e të bukur. Lëkura ka nevojë për shumë vitamina dhe ndër to kryesojnë:  Vitamina A: Për rrudhat...

Njihuni me 10 ushqimet e bukurisë që çdo vajzë...

Ekspertët thonë se shëndeti i lëkurës, flokëve dhe thonjve ka shumë lidhje me ushqimin e mirë dhe këtu janë 10 ushqime bukurie që çdo vajzë duhet të hajë.   1.Boronica 2.Shafran i Indisë 3.Majdanoz 4.Vaj kokosi 5.Avokado 6.Domate 7.Fara...

Ushqimet që fëmijët tuaj nuk duhet të konsumojnë dhe...

Disa ushqime që të rriturit i konsumojnë me shumicë, mund të jenë vërtet të dëmshme për fëmijët tuaj. Mënyra e të ngrënit tek prindërit, transmetohet gradualisht edhe tek të vegjëlit tuaj. Pra rregulli i artë është se nëse doni...