Arkiva e etiketave: veze

Krustel me kërpudha, proshutë dhe spinaq për një mëngjes...

Në një tigan të madh, hidhni qepët dhe kërpudhat në vaj deri sa të skuqen. Shtoni spinaqin dhe proshutën dhe gatuajini. Lereni të ftohet dhe rrihni vezët, duke u shtuar ngadalë pak djathë. Shtoni në përzierje spinaq dhe piper...

10 ushqimet që përmbajnë më shumë proteina se vetë...

Veza është një nga ushqimet me më shumë proteina dhe shkon thuajse me çdo gatim, sallatë, të skuqura, djathë etj. Ajo përmban 6 gram proteina dhe 13 vitamina esenciale dhe minerale duke përfshirë kolin, i shëndetshëm për trurin dhe...

Për këtë super mëngjes ju duhen vetëm 3 përbërës

1.Ngroheni furrën në 200 ° C. 2.Në tigan, ngrohni 2-3 lugë vaj dhe vendosni të skuqen pak patatet e ziera. 3.Gatuajini deri sa të marrin ngjyrë kafe të artë 8-10. 4.Shtoni pak djathë dhe hidhni sipër 3 vezët. 5.Vendoseni...

Hiqni dorë nga maskat me të bardhën e vezës,...

Gjithandej keni parë e dëgjuar receta dhe maska bukurie me të bardhën e vezës, por pavarësisht të mirave që mund të kenë askush nuk ju ka treguar për efektet anësore. Dhe para se t’i aplikoni sërish këto maska në...

Vezë poshe me qepë të karamelizuara për mëngjesin e...

1.Për përgatitjen e qepës: Skuqni në një tigan gjalpin dhe mënjëherë shtoni qepën. 2.E përzieni mirë dhe gradualisht i shtoni pak kripë derisa qepa të bëhet transparente dhe me një ngjyrë të lehtë kafe. 3.Ndërkohë në një tigan vendosni...

Super e shpejtë: Omëletë me gjizë për mëngjes

1.Në një tas rrihni të bardhat e vezëve veç. 2.Tani i shtoni të verdhat e vezëve, qumështin, pak kripë, piper, rigon. 3.Në një tigan nxehni vajin dhe shtoni omëletën. 4.Përhapeni në të gjithë sipërfaqen e saj. Shtoni 2 lugë...

Tost me vezë dhe tul domateje për mëngjes

1.Parangrohni furrën në 200 gradë celsius. 2.Grini imët qepët dhe hudhrat. 3.Në një tas të vogël bashkoni tulin e domateve, specin e kuq, piperin e kuq dhe kripën. 4.Ndërkohë në një tigan skuqni gjalpin. Shtoni qepët dhe i lini...

Ju bezdis era e vezës tek enët e sapolara?...

Të jesh e zonja në kuzhinë nuk është e thjeshtë dhe të gjitha amvisat e kuptojnë mirë çfarë dua të them. Veçse të gatuash çdo ditë dhe të shqetësohesh se gjella, tava apo cilido gatim të dalë përfekt e...

Thjeshtë dhe shijshëm, vezë e skuqur me pepperoni dhe...

1.Ngrohni vajin në një tigan të madh mbi nxehtësinë mesatare. 2.Shtoni pepperoni dhe skuqeni, duke u kthyer sipas nevojës, deri sa të marrë ngjyrë edhe rreth skajeve. 3.Transferojeni në peshqir letre për të kulluar vajin dhe fshijeni tiganin. 4.Shkrini...