Gjethet e selinosë. Me to mund të bëjmë gjëra të mrekullueshme në kuzhinë

Çfarë të bëjmë me gjethet e selinosë? Këtë perime e përdorim për supa, për t’u dhënë shije pjatave të ndryshme apo për të përgatitur koncentrate perimesh të bëra vetë. Gjethet e selinosë janë një lëndë e parë e shëndetshme dhe e lehtë për të përgatitur receta të shijshme.

Çfarë mund të gatuajmë me to?

Ju propozojmë dy receta: një pesto të shijshme dhe petulla të shijshme me selino

 1. Receta e pestos

Përbërësit:

 • 100 gr gjethe selino
 • 50 gr bajame të qëruara
 • 50 gr djathë parmixhano i grirë
 • Pak kripë e trashë
 • Pak lëng limoni
 • Vaj ulliri e.v

 

Përgatitja

Përzieni gjithë përbërësit në mikser dhe frulojini derisa të merrni një përbërje kremoze.

 

2. Receta për petulla me gjethe selinoje

Përbërësit:

 • 100 gr gjethe selinoje
 • 5 lugë miell
 • Ujë  aq sa për të formuar brumin
 • 1 lugë kafeje kripë
 • 3 lugë gjelle parmixhan i grirë
 • 2 lugë kafeje djathë pekorino i grirë
 • 1 vezë
 • Vaj për skuqje

 

Përgatitja

 • Merrni gjethet e selinos dhe copëtojini me thikë.
 • Përgatisni brumin me miellin, ujin, djathërat, vezën dhe kripën.
 • Në fund shtoni gjethet e selinos tek brumi.
 • Sigurohuni që brumi të jetë ngjitës.
 • Skuqini petullat në vaj të nxehtë duke e marrë brumin me lugë.

Lini një koment