Hamburger turk me patate të ëmbla

2 patate të ëmbla të vogla
2 lugë çaji vaj ulliri
2 lugë çaji pluhur speci djegës
1/2 lugë çaji kripë
1 copë gjoks pule
2 thelpinj hudhër
1/2 filxhan majdanoz i copëtuar
1/2 avokado
2 lugë çaji lëng limoni
Bukë me drithëra
Domate
Kastravec
Sallatë jeshile
Lakër për servirje

1.Pritini patatet e ëmbla në copa të gjata dhe të holla dhe hidhini në një fletë të madhe pjekje, me vaj ulliri, 1 lugë çaji spec djegës dhe kripë.
2.Futini të piqen në 220 gradë për 20- 25 minuta.
3.Në një enë hidhni gjoksin e pulës me gjalpë, hudhër, majdanoz, spec djegës dhe kripë.
4.Copëtojeni në 4 copa të vogla dhe futeni ta piqni 12-15 minuta në 120 gradë.
5.Përzjeni avokado me lëng limoni.
6.Merrni bukën me drithëra dhe hapeni në mes duke vendosur avokado, domate, kastravec, sallatë dhe lakër sipas dëshirës.
7.Hidhni mishin brenda dhe sherbejeni me patate të skuqura.

Lini një koment