Karkaleca me salcë kremoze, shija e ditës!

25 g gjalpë
1 lugë gjelle vaj ulliri
2 thelpinj hudhër, të shtypur
1 lugë miell
250 ml lëng pule
2 lugë verë të bardhë
125ml krem
1-2 lugë çaji mustardë
750 g karkaleca deti të pastruar
1 lugë gjelle lugë majdanoz të freskët
Kripë

1.Shkrini gjalpin me vajin dhe hudhrën në një tigan të mesëm në nxehtësi mesatare derisa gjalpi të jetë shkrirë.

2.Shtoni miell. Gatuajeni duke e përzier për 1 minutë ose derisa të flluskoj përzierja.

3.Shtoni ngadalë lëng, 1/4 filxhan, duke e trazuar vazhdimisht për të parandaluar formimin e gungave. Shtoni verën dhe kremin. Gatuajeni, duke e përzier për 3 minuta ose derisa salca të vlojë dhe të trashet. Shtoni mustardë, kripë dhe piper për shije.

4.Shtoni karkalecat. Ziejini duke e përzier për 3 minuta ose derisa të gatuhen karkalecat.

5.Shtoni majdanoz dhe shërbejeni karkalecat me oriz të zier nëse dëshironi.

Lini një koment