Bebi Neps

E verdhë veze me lulelakër dhe karrota për bebe...

Presim në copëza të vogla perimet dhe i zieni. Zieni vezën dhe marrni vetëm të verdhën e vezës. Pasi perimet dhe veza janë zier futini në mikser të verdhën e vezës dhe perimet dhe bëni një pure jo shumë...

Pure me dardhë dhe kos për bebe mbi 6...

Në fillim zieni dardhën, i hiqni lëkurën dhe më pas e shtypni me një pirun ose e hidhni në blendër për ta bërë pure. Tani i shtoni biskotën e thërrmuar dhe kosin. E përzieni mirë. Pjata për bebet tuaja...

Pure me spec të kuq dhe bishtaja për bebe...

Të treja perimet i lani dhe i zieni. Pasi i keni zier futini në blendër dhe bëjini pure duke i fruluar. Puresë së krijuar shtojini pak vaj ulliri dhe pak djath të grirë parmixhano.

Pure me lulelakër, drithëra dhe të verdhën e vezës...

Presim në copëza të vogla perimet dhe i zieni. Zieni vezën dhe marrni vetëm të verdhën e vezës. Pasi perimet dhe veza janë zier futini në mikser të verdhën e vezës dhe perimet dhe bëni një pure jo shumë...