Këshilla

Stresi mund të mbahet nën kontroll me një dietë...

Stresi ditor mund të ndikojë keq në shëndetin tuaj, si në planin afatshkurtër ashtu edhe në atë afatgjatë. Por stresi është një problem i zakonshëm me të cilin të gjithë përballemi në një moment të jetës sonë. Ka shumë...

Si t’i shmangni nxirjen e patateve dhe karrotave pasi...

Besoj se edhe ju e keni problem nxirjen e shpejtë të patateve apo karrotave të qëruara, të cilat nuk durojnë aspak. Por kjo metodë do t’ju shpëtojë nga kjo gjë: 1.Pasi i keni qëruar patatet dhe karrotat futini në...

Sallatë me lulelakër dhe speca, më e mira që...

1.Priteni proshutën në copa dhe skuqeni në një tigan të madh derisa të gatuhet plotësisht. 2.Thajeni në një peshqir letre deri sa të jetë e nevojshme që të largohet vaji i tepërt. 3.Pritini kokën e lulelakrës në copa të...

Petulla të buta me kos dhe shëllirë djathi që...

1.Në tavolinën e punës, pasi keni situr miellin hapni në mes një hapësirë. 2.Shtoni pluhurin e pjekjes, sodën dhe vezën. 3.Punojeni mirë brumin, shtoni ndërkohë vajin. 4.Në fund shtoni shëllirën gradualisht dhe kosin. 5.Punojeni mirë brumin derisa të bëhet...

Pasta me ullinj, domate dhe filadelfia

1.Vëmë makaronat që të ziejnë në ujë të valuar me kripë. 2.Grijmë imët hudhrën. 3.Domatet i ndajmë katërsh. 4.Në një tigan skuqim hudhrën me pak vaj ulliri, shtojmë domatet dhe i skuqim me flakë të lartë për pak minuta....

Maska më e mirë me shafran që lufton pikat...

Erëzat në kuzhinë nuk përdoren vetëm për t’i shtuar shijen pjatave tona. Me to mund të realizojmë edhe një sërë maskash bukurie, që kanë efekte fantastike në lëkurën tonë. Pak kosto, pak para, pak kohë, por shumë rezultate të...

Njihuni me 10 ushqimet e bukurisë që çdo vajzë...

Ekspertët thonë se shëndeti i lëkurës, flokëve dhe thonjve ka shumë lidhje me ushqimin e mirë dhe këtu janë 10 ushqime bukurie që çdo vajzë duhet të hajë.   1.Boronica 2.Shafran i Indisë 3.Majdanoz 4.Vaj kokosi 5.Avokado 6.Domate 7.Fara...

Supë me shparguj, oriz dhe patate nga kuzhina franceze

1.Shkrini gjalpin në një tenxhere të madhe mbi nxehtësi mesatare. 2.Hidhni brenda qepën dhe preshin të copëtuar dhe skuqini pak sa të zbuten. 3.Më pas shtoni ujë në tenxhere bashkë me patatet, karrotat, shpargujt dhe orizin. 4.Shtoni kripën dhe...

Peta me krem djathi dhe vezë për mëngjes të...

1.Ngrohni furrën në 200 gradë. 2.Vendosni në furrë tavën me letër kuzhine sipër. 3.Rrihni vezën me 1 lugë çaji ujë në një tas të vogël dhe lëreni mënjanë. 4.Rrihni të verdhën e vezës, kremin e djathit, sheqerin, lëngun e...