Këshilla

Si të qetësoni natyralisht djegien e gjuhës nga ushqimet...

Jo pak herë na ka ndodhur të kemi provuar një ushqim të nxehtë nga padurimi dhe pasojat i kemi ndjerë menjëherë në gjuhë. Për shkak të nxehtësisë shpesh na duhen orë të tëra, madje edhe ditë që të rikuperojnë...

Si ta shpëtojmë tortën/kekun nga tharja pasi ndahet

Me siguri e keni vënë re dhe nuk ju pëlqen aspak… E kam fjalën për tortën apo çdo lloj keku që pasi ndan një copë dhe e lë pjesën tjetër ajo thahet dhe bëhet shumë e fortë dhe e...

7 ushqimet më të mira që ulin sheqerin në...

Cilat janë 7 ushqimet më të mira që ulin sheqerin në gjak, dietë kjo e domosdoshme për të luftuar diabetin? I gjeni të renditura më poshtë: Perimet pa niseshte Mbusheni pjatën me perime pa niseshte. Për njerëzit që janë...

Testi i thjeshtë me gjuhën që tregon nëse shëndeti...

Gjuha është si një hartë e mirëfilltë, ku në çdo hapësirë është i pozicionuar një problem i mundshëm në lidhje me mushkëritë, stomakun, mëlçinë, zemrën, stomaku, etj. Për më shumë hidhi një sy fotos më poshtë: Dil para pasqyrës...

Biskota me bajame, super të thjeshta në përgatitje!

1.Kombinoni të gjithë përbërësit në një enë dhe i përzieni mirë.2.Punojeni mirë masën derisa të bëhet kompakte.3.Hapeni brumin si një petë e zakonshme (pak e trashë).4.Në varësi të formave që keni, krijoni me to biskotat tuaja të preferuara.5.I vendosni...

Jo më dhëmbë të verdhë! Këto ushqime ju ndihmojnë...

Mbajeni atë buzëqeshje të bukur që keni, duke i kushtuar pak më tepër rëndësi regjimit tuaj ushqimor. Dihet që alkooli dhe cigarja përshpejtojnë zverdhjen e dhëmbëve tuaja. Prandaj duhet të investoni që në moshë të re, për të pasur...

Mësoni të bëni sallatën e famshme ruse “Shuba”

1.Zieni panxharët për 45 minuta në një tenxhere të vogël. 2.Në një tenxhere të veçantë zieni patatet dhe karotat për 25 minuta. 3.Hiqini të gjithë përbërësit nga uji i zierë dhe lërini të ftohen. 4.Një mënyrë tjetër për të...

6 të mirat që i ndodhin fytyrës suaj nëse...

Ndotja e ajrit po rritet në shumë vende, smogu depërton në lëkurë, ju keni nevojë për ta mbrojtur atë nga rrezet UV dhe ushqimet e përpunuara nuk e ushqejnë atë fare. Kjo është arsyeja pse është më e rëndësishme...