Kuzhinë

Ravioli me suxhuk dhe karrota

1.Lani dhe thani të gjitha produktet.2.Rregulloni raftin në pozicionin e sipërm dhe ngrohni paraprakisht furrën në 450 gradë.3.Vini një tenxhere të mesme me ujë të kripur të valojë.4.Vendosni një fletë pjekjeje me fletë alumini.5.Qeroni dhe ndani qepët bashkë me...

Supë brokoli me mish pule dhe pesto për shije...

1.Ngrohni vajin në një tigan dhe shtoni qepën, skuqeni butësisht për 5 minuta derisa të zbuten.2.Shtoni mishin e pulës dhe skuqeni derisa të marrë ngjyrë të lehtë.3.Shtoni patatet, lëngun e perimeve dhe shtoni piper të zi, duke e përzier...

Si të heqim qafe shijen e keqe që na...

Ngrënia e një pjate që ka si përbërës hudhrat apo qepët mund të ketë pasoja. Shija e tyre na qëndron në gojë edhe disa orë pas përfundimit të vaktit dhe s’ka rëndësi fare se sa aromatizues për frymëmarrjen mund...

Hamburger turk me patate të ëmbla

1.Pritini patatet e ëmbla në copa të gjata dhe të holla dhe hidhini në një fletë të madhe pjekje, me vaj ulliri, 1 lugë çaji spec djegës dhe kripë.2.Futini të piqen në 220 gradë për 20- 25 minuta.3.Në një...

Supë peshku me perime, plot shije dhe vitamina!

1.Në fillim lajmë e pastrojmë peshkun( që zakonisht përdoret peshk i madh dhe pa shumë dhajmë) dhe e futim në një tenxhere të ziejë bashkë me degn e selinosë. 2.I lemë të zihen në zjarr të ngadaltë deri sa...

Lakër Brukseli e pjekur në furrë me erëza

1.Ngroheni furrën në 200 gradë. 2.Pritini skajet ngjyrë kafe të lakrave të Brukselit dhe hiqni çdo gjethe të verdhë të jashtme. 3.Përzierjeni në një tas me vaj ulliri, kripë dhe piper. 4.Pastaj hidhini ato në një tigan dhe piqini...

Pica të shpejta për mëngjes me spinaq, domate e...

1.Parangrohni furrën në 200 gradë celsius. 2.Merrni një tavë me madhësi mesatare dhe shtroni në të një letër pjekjeje. 3.Në një tas me madhësi mesatare kombinoni miellin, pluhurin pjekës, kripën dhe i përzieni mirë. 4.Shtoni kosin dhe i trazoni...

Nëse doni të jeni më të lumtur, këto ushqime...

E keni menduar ndonjëherë se ushqimet na shtojnë vërtet dozën e lumturisë? Herës tjetër që do të shkoni në pazar, mos harroni t’i bëni pjesë të shportës suaj. Më poshtë po ju rendisim 6 prej tyre: Avokadot Përmbajnë triptofan,...

Makarona me karrota, parmixhano dhe djathë çedar

1.Gatuani makaronat sipas instruksioneve në paketim.2.Ndërkohë vendosni karrotat në një tigan mesatar me 1 filxhan ujë.3.Lërini të vlojnë në temperaturë të lartë.4.Mbulojini, ulni temperaturën dhe lërini të ziejnë derisa të zbuten, për rreth 5 minuta.5.Ndërsa karotat ziejnë, në një...