Mirëqënie

Mendoni se jeni intolerantë ndaj glutenit? Zbulojeni tani

Gluteni mund të jetë një gabim i madh, por është një nga shumë gjërat më të mira të jetës. Ndërkohë që për shumë njerëz nuk është aspak problem, të tjerë kanë intolerancë ndaj guletnit. Ja disa nga shenjat e...

Shkencëtarët e shpjegojnë: Çfarë ndodh me trupin tuaj kur...

Kilet shtesë kanë disa efekte në trupin tuaj, përveçse ju bëjnë të dukeni më të shëndoshë. Kur shtoni peshë brenda një viti, ato mund t’ju duken kile “të pafajshme”, por me kalimin e kohës mund të bëhen vërtet serioze....

15 ushqimet anti-inflamatore që duhet të filloni të konsumoni...

Inflamacioni është reagimi i sistemit tuaj imunitar ndaj acarimit, dëmtimit ose infeksionit. Ashtë një përgjigje normale (dhe në të vërtetë një gjë e mirë), dhe është një pjesë e natyrshme e shërimit. Por është e mundur që inflamacioni kronik...

A po konsumoni mjaftueshëm proteina? Këto simptoma do t’ju...

Proteina është shumë e rëndësishme në organizmin e njeriut. Falë aminoacidëve që gjenden në proteinë, arrijmë të ngrihemi në këmbë dhe të vrapojmë. Pasja e një baraspeshe të mirë nitrogjeni në trup është thelbësore për rritjen dhe riparimin e...

Mos i bëni më kurrë! Këto ushqime nuk duhen...

Të kesh një dietë të përshtatshme është shumë e rëndësishme për një jetë të shëndetshme. Zgjedhja e ushqimit të duhur dhe kombinimi me një tjetër të drejtë e bën planifikimin e ushqimit të përditshëm të lehtë. Por disa kombinime...

Këto janë ushqimet e shëndetshme që duhet të konsumoni...

Sekreti i shtimit të peshës është të hani vazhdimisht më shumë kalori sesa po digjeni nga aktiviteti. Ngritja e peshave është gjithashtu e rëndësishme, në mënyrë që kaloritë shtesë nga ushqimet dhe ushqimet me kalori të larta të mund...

Njihuni me 3 erëzat që do të shpëtojnë mëlçinë...

Shumë përdorues të ilaçeve bimore sugjerojnë përdorimin e bimëve për të rritur shëndetin e mëlçisë tuaj, një organ përgjegjës për pastrimin e toksinave nga trupi juaj. Në të vërtetë, disa hulumtime tregojnë se disa barëra mund të ndihmojnë në...

7 ushqimet që njerëzit në “Zonën blu” konsumojnë për...

Për një jetë të gjatë dhe shëndet më të mirë, provoni të rrisni konsumimin e ushqimeve që njerëzit që jetojnë në ‘Zonat blu’ kanë në dietën e tyre. Një koncept i zhvilluar nga “National Geographic Felloë” dhe autori Dan...

Përmirëson cilësinë e gjumit dhe nuk ju shëndosh! Ja...

Qumështi është një burim i shkëlqyeshëm vlerash ushqimore, është i shëndetshëm për kockat tuaja dhe ka edhe më shumë përfitime nëse e pini para se të flini. Për shembull, mund t’ju ndihmojë të flini gjumë më shpejt, të qetë...