Këshilla

Makarona me karrota, parmixhano dhe djathë çedar

1.Gatuani makaronat sipas instruksioneve në paketim.2.Ndërkohë vendosni karrotat në një tigan mesatar me 1 filxhan ujë.3.Lërini të vlojnë në temperaturë të lartë.4.Mbulojini, ulni temperaturën dhe lërini të ziejnë derisa të zbuten, për rreth 5 minuta.5.Ndërsa karotat ziejnë, në një...

Si të grini qepët pa derdhur asnjë pikë loti

E dini çfarë më mërzit më shumë kur duhet të gatuaj? Të grij qepët… dhe jam e sigurtë se jo vetëm mua… Por  zbulova një sekret të vockël që të mos derdhem në lot kur grij qepët. Mëposhtë po...

Kjo supë krem me patate të purpurt duhet të...

1.Qëroni dhe prisni patatet e ëmbla.2.Pritini perimet e mbetura dhe shtojini në një tenxhere.3.Më tej shtoni supën e pulës, kripë dhe specin e kuq dhe përziejini.4.Mbulojeni tenxheren dhe lërini të ziejnë për 30min.5.Hidheni supën pasi është ftohur në blendër...

11 ushqimet që nuk skadojnë!

Janë disa ushqime, që sado vite të kalojnë, ato nuk prishen. Madje nuk kanë as efekte anësore në organizmin tonë. Po pyesni veten cilat janë ato? Neps.al ju jep përgjigje më poshtë: Ushqimet të cilat nuk duhet t’i keni...

Përmirësoni cilësinë e gjumit tuaj duke ngrënë këto 6...

Mënyra sesi ne ushqehemi ndikon drejtpërdrejt edhe në gjumin që bëjmë. Nëse jemi duke bërë një gjumë jo të plotë, me shkëputje të shpeshta, tregon se diçka nuk po shkon ashtu siç duhet. Studimet e shumta kanë veçuar disa...

6 ushqimet më të mira dhe ato 6 më...

Ato çka hamë do të reflektohen ndër të tjerash edhe në lëkurën tonë. Neps.al ju sjell më poshtë një listë me ushqimet që ju garantojnë një lëkurë të pastër e plot jetë dhe nga ata tjetër, bëni kujdes me...

Supë speciale me quinoa dhe domate

1.Gatuani quinoa sipas udhëzimeve të paketimit. 2.Në tigan ngrohni gjalpin dhe vajin. 3.Shtoni specat, hudhrat dhe farat e koprës. 4.Gatuajeni 4 – 6 minuta, ose derisa perimet të fillojnë të zbuten, duke i trazuar herë pas here. 5.Shtoni domatet...

Për të luftuar aknet me forcën e duhur, ju...

Kanella largon bakteret, heq kërpudhat, viruset dhe inflamacionin. Mjalti përshpejton shërimin dhe pastron lëkurën. Limoni e bën lëkurën e ndritshme. Prandaj nëse jeni në kërkim të një maske natyrale, për të luftuar aknet e acaruara në lëkurën tuaj jeni...

Sallatë me rrënjë spinaqi dhe limon më e shijshme...

1.Rrënjët e spinaqit lahen e pastrohen dhe i lini 15 minuta në ujë me sodë.2.Më pas i kulloni dhe vërini të ziejnë me pak ujë për 10 minuta.3.Kullojini sërish dhe vendosini në një tas.4.Hidhuni sipër lëng limoni, kripë dhe...