Këshilla

8 ushqimet që ju ndihmojnë kundër të vjellave

Si shkak i një virusi apo gjendje shtatzënie, të monitorosh se çfarë fut në stomak është një ndër gjërat e fundit që na shkon ndërmend kur keni të përziera. Prandaj sot në Neps ju sjellim një listë ushqimesh që...

Ju duhen vetëm 10 minuta të përgatisni ëmbëlsirën me...

1.Pastroni luleshtrydhet dhe vendosini në një blender. 2.Shtoni në të edhe lëngun e limonit dhe lërini derisa të krijohet një masë homogjene. 3.Hidheni në një enë dhe lëreni për 1 orë. 4.Shtoni më pas në të kosin dhe sheqerin...

Tavë me vezë, karrota dhe brokoli, një drekë plot...

1.Ndezim furrën në temperaturën 180° C. 2.Në një tenxhere me ujë të valuar me kripë, ziejmë për 15 minuta bizelet. I kullojmë dhe i hedhim menjëherë në një tas me ujë e akull, që të mos humbin ngjyrën jeshile....

Kek i parezistueshëm me kakao dhe lëkurë portokalli

1.Bashkoni qumështin, gjalpin dhe lëkurën e portokallit në një tenxhere të vogël dhe vendoseni në zjarr të nxehte, por jo të valojë.2.Ndërkohë, rrihni me rrahës elektrik vezët ,sheqerin, vaniljen e pak kripë derisa të krijohet një masë kremoze dhe...

Nëse nuk keni qënë mirë me humorin këto ditë...

Ndodh shpesh që ushqimet të ndikojnë në humorin tonë për mirë apo keq. Për t’u ndier më mirë dhe për të luftuar humorin e keq, ushqyerja korrekte mund t’ju vijë në ndihmë. ‘Drithërat integrale, mishrat pa dhjamë, peshku, frutat...

Supë me qumësht kokosi dhe pastë kerri sipas kuzhinës...

1.Në një tigan mbi nxehtësinë e mesme ngrohni vajin e susamit.2.Shtoni në të xhenxhefilin e grirë dhe pastën e kerrit dhe përzijini që ta skuqen për rreth 1 minutë. Shtoni në të qepën e copëtuar dhe hudhrën dhe gatuajeni...

Omëletë me kërpudha për mëngjesin e sotëm

1.Në një tigan skuqni gjalpin. 2.Ndërkohë në një enë rrihni vezët me një pirun. Shtoni edhe qepën e njomë të grirë imët. 3.Tani e shtoni vezën tek tigani. Shtoni kripë e piper. 4.Pas disa sekondash shtoni kërpudhat. 5.Sapo të...

Kujdes! Sheqeri shkakton kancer, ja çfarë duhet të dini!

A shkakton sheqeri kancer? Nëse tashmë keni kancer, a mund sheqeri ta bëjë atë të rritet më shpejt? Kjo është një pyetje e ngarkuar, por përgjigjja nuk është aq e thjeshtë. Të gjitha qelizat tuaja kanë nevojë për glukozë...