Shëndet

Vuani nga aciditeti i lartë në stomak? Ja ushqimet...

Nëse keni rritje të aciditetit gastrik ose sëmundje të refluksit gastroesophageal (GERD), mund të nevojitet te shmangni ushqime dhe pije të caktuara. Ja çfarë duhet të pini për të ndihmuar në uljen e simptomave:  1. Cajërat bimorë ndihmojnë në...

5 mënyra për të luftuar infeksionet dhe fuqizuar sistemin...

Në vijim të situatës që po përjetojmë, si pasojë e pandemisë së COVID-19 dhe përhapjes gjithmonë e më të madhe që ky virus ka në të gjithë botën, Organizata Botërore e Shëndetësisë ҫdo ditë e më shumë kërkon të...

6 sinjalet që tregojnë se po e teproni me...

Gati 50% e popullsisë në USA pinë kafe. Mesatarisht një person pi 3 kafe në ditë dhe kjo thjesht provon, se në kohët moderne, bota s’mund të jetojë pa këtë pije “magjike”. Por përpos efekteve pozitive, të pirit kafe...

3 kura efektive në kushte shtëpie për të shpëtuar...

Ende nuk keni shpëtuar nga gripi i këtij sezoni? Fyti i thatë është kthyer në një ankth për ty? Mos e lër pas dore, pasi për të shpëtuar nga ky problem nuk është nevoja të shpenzoni një mal me...

6 ushqimet që duhet të konsumoni gjatë menstruacioneve dhe...

Nevojat ushqyese të grave ndryshojnë gjatë gjithë ciklit menstrual dhe luhatja e hormoneve është arsyeja e vetme për këtë. Gratë gjithashtu humbin minerale thelbësore dhe vitamina përmes gjakderdhjes. Për t’i rikthyer këto humbje, ekspertët rekomandojnë një dietë të ekuilibruar...

Dieta sipas ADN-së. Çfarë duhet të dimë?

Një kompani e quajtur Digital Wellnes prezantoi një produkt të quajtur Plani Ushqimor sipas ADN-së. Ky plan duket i thjeshtë: ju regjistroheni online dhe pastaj ngarkoni të dhënat tuaja nga AncestryDNA ose 23andMe, dy shërbime që u prezantojnë njerëzve...

11 ushqimet që nuk skadojnë!

Janë disa ushqime, që sado vite të kalojnë, ato nuk prishen. Madje nuk kanë as efekte anësore në organizmin tonë. Po pyesni veten cilat janë ato? Neps.al ju jep përgjigje më poshtë: Ushqimet të cilat nuk duhet t’i keni...

8 ushqimet që ju ndihmojnë kundër të vjellave

Si shkak i një virusi apo gjendje shtatzënie, të monitorosh se çfarë fut në stomak është një ndër gjërat e fundit që na shkon ndërmend kur keni të përziera. Prandaj sot në Neps ju sjellim një listë ushqimesh që...

Nëse nuk keni qënë mirë me humorin këto ditë...

Ndodh shpesh që ushqimet të ndikojnë në humorin tonë për mirë apo keq. Për t’u ndier më mirë dhe për të luftuar humorin e keq, ushqyerja korrekte mund t’ju vijë në ndihmë. ‘Drithërat integrale, mishrat pa dhjamë, peshku, frutat...