Shëndet

Pse duhet të hamë ushqime të pasura me estrogjen?

Me ndryshimin e niveleve të estrogjenit, tek gratë ndodhin edhe ndryshime të tjera duke filluar nga  afshet, shtimi në peshë tek lodhja, libidoja e ulët madje dhe dhimbjet e shpeshta të kokës. Estrogjeni është një hormon i rëndësishëm në...

Njihuni me superushqimet që ju mbrojnë nga rrezet e...

Mbrojtja nga dielli është shumë e rëndësishme gjatë kohës që jemi në plazh apo jemi të ekspozuar ndaj rrezeve ultra vjollcë, në mënyrë që të mos përfundojmë të djegur, me simptoma të plakjes së parakohshme apo akoma më keq,...

Mos i shmangni për asnjë arsye vaktet ushqimore!

Mënyra e të ngrënit, planifikimi, koha dhe frekuenca e vakteve janë elementë të pandashëm të një stili jetese të shëndetshme. Një stil i tillë në vetvete e bën njeriun më pak të rrezikuar nga sëmundjet e zemrës, diabeti apo...

10 shkaqet e mungesës së vitaminës D në trupin...

Ҫfarë është Vitamina D? Vitamina D quhet ndryshe edhe vitamina e Diellit. Ajo është një element i rëndësishëm për shëndetin kockor dhe jo vetëm. Trupi ynë e siguron vitaminën D nëpërmjet ekspozimit në diell (rrezet UV-B) dhe dietës ushqimore....

8 ushqimet që ju furnizojnë me energji

Për t’u ndjerë energjik duhet të hamë ushqimet e duhura. Falë fibrave, vitaminave dhe një sërë elementesh të rëndësishme që përmbajnë, ushqimet e mëposhtme kanë aftësinë të na japin energji për të përballur ditën intensive. Ato mund të konsumohen...

7 super ushqimet e osteoporozës

Ushqimet e pasura në kalcium dhe vitaminë D janë shumë të mira për densitetin e kockave. Këto të dyja janë thelbësore kur bëhet fjalë për kockat, por gjithashtu shumë luajnë një rol shumë të rëndësishëm edhe vitamina C, kaliumi...

Nëse po përpiqeni të mbani dietë, hiqni menjëherë dorë...

Frutat janë një nga ushqimet më të mira të natyrës: të shijshme, plot mbushur me fibra dhe micronutriente thelbësore, veç kësaj  ka kaq shumë mundësi për të zgjedhur mes tyre. Megjithatë, frutat janë të larta në fruktoza dhe sheqer...

Thuajini lamtumirë dhjamit të tepërt duke shtuar në listën...

Nëse jeni duke kërkuar një mënyrë se si të rrisni metabolizmin tuaj, ju mund ta arrini këtë edhe duke mos shkuar në palestër, por duke kontrolluar ushqimet që konsumoni. Disa produkte ushqimore që ne konsumojmë në dietën tonë të...

Nga çokollata tek vaji i ullirit, ja 8 ushqimet...

Ushqimet që hamë çdo dite ndikojnë tek shëndeti ynë. Si rrjedhojë e kësaj nutricionistët theksojnë se zgjedhja e ushqimit të mirë është pjesë esenciale e të paturit një stil jetese të shëndetshme. Edhe nëse po përpiqeni të kurseni para,...