Shëndet

Dietën e Katy Perry-t mund ta ndjekin të gjithë...

Si çdo personazh publikë, edhe Katy Perry ndjek një dietë për të mbajtur fizikun e saj në formë dhe për të qenë gjithmonë energjike. Ajo ndjek Dietën e Pesë Faktorëve, e cila përmban pesë vakte të vogla ushqimesh në...

Adhuruesit e kafes të mblidhen këtu: Ja përse duhet...

Lajm i mirë për të gjithë adhuruesit e kafes: Konsumimi i kafes ju ndihmon të jetoni më gjatë dhe ul risqet për vdekje të parakohshme. Në studimin e realizuar prej më shumë se 10 vitesh, u morën në studim...

Prit, mos i hidh farat e avokados! Pas këtij...

Farat e avokados jo vetëm që hahen por janë edhe shumë të shëndetshme. Në vend që t’i hidhni, ju mund t’i përdorni duke i larë, hequr lëkurën e sipërme, thërrmuar ose duke i bërë kremoze në një blender. Blogeret...

Ushqimet që duhet t’i hani tani për ta mbrojtur...

Duhet ta përgatisni lëkurën tuaj për rrezet e forta të stinës së verës. Çokollata, vaji i ullirit, por edhe beta karoten që gjendet te karotat, apo edhe acidet yndyrore që gjenden te salmoni, apo boronicat, janë ushqimet që duhet...

5 shenjat që ju paralajmërojnë se nuk po konsumoni...

Proteina është shumë e rëndësishme në organizmin e njeriut. Falë aminoacidëve që gjenden në proteinë, arrijmë të ngrihemi në këmbë dhe të vrapojmë. Pasja e një baraspeshe të mirë nitrogjeni në trup është thelbësore për rritjen dhe riparimin e...

12 zakonet gjatë natës, që iu bëjnë të shtoni...

  Shumë prej nesh nuk e kuptojmë se ku po gabojmë, që nuk po mundemi të arrijmë peshën tonë ideale ose po shtojmë më shumë seç duhet. E gjitha lidhet me regjimin tuaj ditor. 1.Nuk po flini sa duhet...

Do të lësh duhanin? Këto 10 ushqime janë shpëtimtarët...

Keni vendosur të lini duhanin? E dimë që nuk është aq e thjesht, por këto ushqime mund t’iu ndihmojnë për të pastruar trupin tuaj nga nikotina. 1.Brokoli Brokoli përmban nivel të lartë të vitaminës B5 dhe C. Vitamina B...

9 shenja që tregojnë se jeni intolerantë ndaj glutenit

Gluteni mund të jetë një gabim i madh, por është një nga shumë gjërat më të mira të jetës. Ndërkohë që për shumë njerëz nuk është aspak problem, të tjerë kanë intolerancë ndaj guletnit. Ja disa nga shenjat e...

“Qumështi i artë”, pija e mëngjesit që ju rinon...

Një pije e bërë nga përbërës natyralë që njihet ndryshe si “Qumështi i artë” është një nga më të dobishmet për shëndetin e përgjithshëm. Shafrani i Indisë është përbërësi kyç i kësaj recete, i cili: – Ka veti antiinflamatore...