Përreth botës

Pasta me ullinj, domate dhe filadelfia

1.Vëmë makaronat që të ziejnë në ujë të valuar me kripë. 2.Grijmë imët hudhrën. 3.Domatet i ndajmë katërsh. 4.Në një tigan skuqim hudhrën me pak vaj ulliri, shtojmë domatet dhe i skuqim me flakë të lartë për pak minuta....

Supë me shparguj, oriz dhe patate nga kuzhina franceze

1.Shkrini gjalpin në një tenxhere të madhe mbi nxehtësi mesatare. 2.Hidhni brenda qepën dhe preshin të copëtuar dhe skuqini pak sa të zbuten. 3.Më pas shtoni ujë në tenxhere bashkë me patatet, karrotat, shpargujt dhe orizin. 4.Shtoni kripën dhe...

Peta me krem djathi dhe vezë për mëngjes të...

1.Ngrohni furrën në 200 gradë. 2.Vendosni në furrë tavën me letër kuzhine sipër. 3.Rrihni vezën me 1 lugë çaji ujë në një tas të vogël dhe lëreni mënjanë. 4.Rrihni të verdhën e vezës, kremin e djathit, sheqerin, lëngun e...

Salcë arrash. Receta origjinale dhe përdorimet e saj në...

1.Vendosni thelpinjtë e arrave në ujë të vluar për 3-4 minuta. Në këtë mënyrë mund t’u hiqni më lehtë cipën e jashtme. 2.Merrni tulin e bukës dhe zbuteni në qumësht. Lëreni për disa minuta pastaj shtrydheni mirë, për të...

Një supë fantastike me mish keci dhe oriz

1.Në fillim zieni mishin me qepën, karrotat dhe selinonë. 2.Ndërkohë në një tigan me pak vaj skuqni specat me pak qepë, kripë e piper. 3.Pasi janë zbutur pak shtoni domatet dhe orizin dhe lërini të skuqen për 2- 3...

Bukë me presh dhe djathë të bardhë. Recetë e...

1.Lani mirë preshin, e prisni imët dhe e skuqni në një tigan me pak vaj ulliri. I shtoni kripë, piper dhe kur të jenë zbutur i lini mënjanë. 2.Në tavolinën e punës shtoni miellin. Në mes shtoni kripën dhe...

Mëngjes për 5 minuta, roller me salçiçe dhe proshutë

1.Merrni fetat e bukës dhe hiqini anësoret me thikë. 2.Shtrijini me një shkop petash deri sa të hollohen. 3.Vendosini sipër një fetë proshute dhe një salçiçe secilës. 4.Mbështilleni bukën duke e bërë rrethore në madhësinë e salçiçes. 5.Secilën roller...

Makarona kremoze të gatuara me proshutë dhe misër

1.Vini një tenxhere të madhe me ujë të kripur në sobë. 2.Shtoni makaronat dhe gatuajini duke rezervuar 1 gotë ujë gatimi, pastaj kullojini. 3.Ndërsa makaronat gatuhen, ju bëni salcën. 4.Përgatisni proshutën në një tigan të madh derisa të marrë...

Tavë me makarona, fileto pule dhe kërpudha. Për të...

1.Fillimisht vendosim një tenxhere me ujë të bollshëm për të valuar. 2.Shtojmë në të pak kripë, 1 lugë gjelle vaj dhe makaronat. I ziejmë ato 3 minuta më pak se koha e shkruar në etiketë. 3.Ndërkohë në një tigan...