Kuzhinë amerikane

Speca të mbushur me mish pule dhe salcë pesto

1.Parangrohni furrën në 200 gradë C. 2.Ndërkohë lani mirë specat dhe i ndani përgjysmë. 3.I fusni në furrë të piqen për 10 minuta në temperaturë 200 gradë. Mund t’i shtoni pak kripë nëse dëshironi. 4.Ndërkohë në një tas të...

Këto pancakes janë kaq të shijshme e të thjeshta...

Ngrohni furrën në 200 gradë. 2. Duhet të keni një letër rezistente ndaj nxehtësisë për t’i mbajtur të ngrohta pancakes. 3. Në një tas të vogël përzieni bashkë miellin, sheqerin, sodën dhe kripën. 4. Në një enë mesatare rrihni...

Tost me vezë dhe tul domateje për mëngjes

1.Parangrohni furrën në 200 gradë celsius. 2.Grini imët qepët dhe hudhrat. 3.Në një tas të vogël bashkoni tulin e domateve, specin e kuq, piperin e kuq dhe kripën. 4.Ndërkohë në një tigan skuqni gjalpin. Shtoni qepët dhe i lini...

Tiramisu me tortë sfungjer, receta që ju duhet sot

1.Rrihni kremin e djathit me sheqerin deri sa të bëhet masa homogjene. 2.Shtoni kremin e ëmbëlsirave dhe rriheni derisa kremi të jetë i ngurtë. 3.Mbajeni në frigorifer deri sa të jetë gati për përdorim, është më lehtë për tu...

Petulla me krem karamel dhe kikirik për mëngjesin e...

1.Fillimisht në një enë qelqi hedhim miellin, vezët, sheqerin, gjalpin dhe i rrahim, më pas i shtojmë dhe pak qumësht derisa të bëhet një masë brumi e trashë. 2.Ndërkohë që brumi pushon pak, bëjmë pjekjen e kikirikëve me lëvore...

Salmon me mjaltë dhe salcë lime, një recetë fantastike...

1.Në një tigan me vaj ulliri vendosni për të skuqur me kujdes salmonin. 2.I shtoni kripë dhe piper. 3.E lini salmonin të skuqet me përafërsi 4 minuta nga secila anë. 4.Ndërkohë në një tas të vogël bashkoni 2 lugë...

Nuk e keni provuar kurrë, por ky koktejl me...

1.Ndani veç e veç të verdhat dhe të bardhët e 6 vezëve. 2.Shtoni 1gjysmë filxhani sheqer tek të verdhat e vezëve. 3.Pastaj hidhni gjysmën e filxhanit me sheqer tek të bardhat e vezëve, pasi t’i keni rrahur ato. 4.Përzieni...

Avokado e mbushur me vezë, e pjekur në furrë...

1.Ndani avokadot përgjysmë. I hiqni bërthamën dhe tulin. 2.Brenda secilës thyeni nga një vezë. 3.Sipër i shtoni domatet, djathin, qepën, specat dhe baicon. 4.I vendosni në një tavë dhe i fusni në furrë për 12 minuta në temperaturë 220...

Mish derri i pjekur në skarë me mjaltë dhe...

 Në një tas të vogël, tundni së bashku vaj ulliri, uthull balsamike, hudhër, erëza të bimëve italiane, mustardë, kripë, mjaltë dhe piper. Vendosni mishin në një qese plastike të mbyllshme. Hidhni 1/2 e marinadës mbi mishin e derrit, qesen ...