Kuzhinë franceze

Supë me shparguj, oriz dhe patate nga kuzhina franceze

1.Shkrini gjalpin në një tenxhere të madhe mbi nxehtësi mesatare. 2.Hidhni brenda qepën dhe preshin të copëtuar dhe skuqini pak sa të zbuten. 3.Më pas shtoni ujë në tenxhere bashkë me patatet, karrotat, shpargujt dhe orizin. 4.Shtoni kripën dhe...

Byrek me nutella për mëngjes

1.Shtrini petat në tavën e pjekjes. 2.Ngroheni furrën në 200 gradë C. 3.Hapni secilën prej petave dhe vendosni ato në një sipërfaqe me miell. 4.Priteni çdo petë në gjysmë dhe mbulojeni me Nutella. 5.Në një tas hidhni vezen dhe...

Qepë të mbushura me arra, ideale për të gjitha...

1.Qëroni qepët dhe ziejini për 10 minuta në ujë me kripë. Kullojini dhe lërini të ftohen. Pritini përgjysmë për së gjati, hiquni pjesën qendrore dhe lërini mënjanë. 2.Fusni arrat në ujë valë për 1 minutë, kullojini dhe hiquni cipën....

Një mëngjes plot proteina nis me një omëletë me...

Hidhni vezët në një tas, rrihini mirë, shtojuni kripë e piper e më pas edhe ajkën për gatim. Përzierjen hidheni në tigan dhe piqeni. Pasi omëleta është pjekur shtroni pak salmon mbi të. Hidhni sipër koprën e grirë dhe...

Tost francez i fryrë për mëngjes të shijshëm

Hidheni miellin në një tas të madh përzierës. Dalëngadalë shtoni qumështin. Shtoni më tej kripë, vezë, kanellë, ekstrakt vanilje dhe sheqer deri sa të krijohet një masë. Nxeheni një tigan të lyer me vaj mbi nxehtësinë mesatare. Fetat e...

Supë me patate të pjekura dhe qumësht, shija është...

1.Vendosni proshutën në një tigan të madh dhe të thellë. Gatuajini në zjarr mesatar derisa të skuqen. Kullojeni, copëtojeni dhe lëreni mënjanë. 2. Në një tenxhere ose tavë , shkrini margarinën në nxehtësi mesatare dhe shtoni miellin derisa të...

Kek me çokollatë për vetëm 7 minuta

1 Përzieni miellin, sheqerin, pluhurin e kakaos, sodden e bukës dhe kripën në një filxhan që të jetë i rezistueshëm për në mikrovalë. Shtoni më pas qumështin, vajin e kanolës, ujin dhe ekstratin e vaniljes. 2 Gatuajeni në mikrovalë...

Keni ende kunguj nga Halloween? Kjo është buka perfekte...

Hapi 1/Ngroheni furrën në 375 gradë F (190 gradë C). Hapi 2/ Vendosni rrush të thatë në një tas dhe lëshoni  ujë të ngrohtë për ta mbuluar 1 cm. Lëreni të pushojë derisa rrushi i thatë të fryhet dhe...

Një sallatë patatesh është gjithmonë një ide e mirë!

1.Në një tenxhere me ujë e kripë zieni patatet. 2.Pas 10 minutash i hiqni dhe i ftohni në një tas me ujë të ftohtë. 3.Pas disa minutash i qëroni dhe i prisni sipas dëshirës. 4.Në një tas bashkoni lëngun...