Kuzhinë italiane

Tiramisu me tortë sfungjer, receta që ju duhet sot

1.Rrihni kremin e djathit me sheqerin deri sa të bëhet masa homogjene. 2.Shtoni kremin e ëmbëlsirave dhe rriheni derisa kremi të jetë i ngurtë. 3.Mbajeni në frigorifer deri sa të jetë gati për përdorim, është më lehtë për tu...

Si të bëjmë makarona bolonjeze në furrë

1.Në një tenxhere me ujë dhe kripë vendosni për të zierë makaronat. 2.Ndërkohë në një tigan me pak vaj skuqni qepën dhe shtoni mishin e grirë. 3.Pas kësaj shtoni domatet, borzilokun, verën, kripë dhe piper. 4.Pasi kima të jetë...

Rizoto me lakër të kuqe siç nuk e keni...

1.Përzijeni lakrën me pak vaj ulliri për rreth 15 min deri sa të zbutet . 2.Më pas ,kalojeni në mikser që të bëhet si krem. 3.Përzijeni qepën me 1 lugë gjalpë sa të zbutet, shtoni orizin dhe gatuajeni për...

Pene me karkaleca dhe domate, shija që duhet të...

Merrni një tenxhere të madhe me ujë të kripur lehtë. Shtoni makaronat dhe gatuajini për 8 deri në 10 minuta ose derisa të jenë al dente dhe më pas kullojini. Nxehim vajin në një tigan në nxehtësi mesatare. Shtojmë...

Gjoks pule me kërpudha për një shije fantastike

Ngroheni furrën në 175 gradë C. Vendosni gjysmën e kërpudhave në një tigan dhe kaloni pulën në vezët e rrahura pastaj në thërrimet e bukës. Në tigan, shkrijeni gjalpin në nxehtësi mesatare. Vendosni pulën në tigan duke e kalaur...

Një recetë e thjeshtë për darkë, lulelakër Gnocchi me...

1 Ngroheni furrën në 425 gradë F(220 gradë celsius). Ndani patatet dhe vendosini në një fletë pjekjeje. Piqni me kujdes për 45 minuta dhe kur patatet të jenë aq të ftohta sa të merren i kalojmë në një tas...

Fetuccine me gogozhare dhe djathë të shkirë që të...

1.Nxeheni vajin në një tigan mbi nxehtësinë mesatare. 2.Hidhni qepën dhe hudhrën derisa të zbutën, rreth 10 minuta. 3.Shtoni specat të piqen dhe pasi të mbaroni lerini të ftohen pak. 4.Hidhini përbërësit në një procesor ushqimi dhe 2 lugë...

Si gatuhet sallata e famshme italiane ‘capricciosa’

1.Presim në fije të holla perimet e lara dhe të pastruara. 2.I vendosim në një tas dhe i shtojmë kripën dhe uthullën e mollës duke i përzierë mirë. 3.Në të njëjtën mënyrë presim edhe djathin dhe proshutën dhe i...

Nga kafja te krepat, ja 10 ushqimet e preferuara...

Si është një mëngjes tipik italian? Italia mund të jetë më e famshme për kontributet e saj në arkitekturë, letërsi, modë dhe dizajn, por kuzhina e tyre është gjithashtu e pakrahasueshme. Kuzhina italiane shpesh perceptohet si elegante dhe luksoze,...