Kuzhinë italiane

Goja lëng: Spageti me bacon, domate dhe vezë

1.Vendosni dy tigan me ujë të ziejnë. 2.Për makaronat, vendosni një tenxhere të madhe me ujë të kripur të paktën 4 litra ujë dhe 2 lugë kripë. Për vezët, mbushni një tenxhere të gjerë ujë të kripur dhe lëreni...

Si të përgatisni vetë “Hamburger Përbindësh” me kërpudha

1.Ngroheni skarën në nxehtësi mesatare. 2.Vendosni kërpudhat në një pjatë për pjekje dhe hidhini së bashku uthullën, vajin, kripën dhe piperin dhe përzijini. 3.Lyeni kërpudhat me përzierjen e uthullës dhe lereni të qëndrojë për 15 minuta. 4.Vendosni kërpudhat në...

Kaq e thjeshtë, kjo recetë e pastave me mish...

1.Në një tigan të madh, hidhni gjalpin dhe vendoseni mbi sobë në nxehtësi të ulët. 2.Shtoni hudhrën dhe gatuajeni për 30 sekonda. 3.Shtoni domaten e tharë dhe ¾ e lëngut të pulës duke shtuar gradualisht nxehtësinë në temperaturë mesatare...

Pasta sipas kuzhinës italiane, me sallam, domate dhe pana

1.Vini një tenxhere të madhe me ujë të kripur të valojë. 2.Gatuani makaronat sipas udhëzimeve të paketimit. 3.Në një tigan hidhni pak vaj të nxehet dhe shtoni sallamin. 4.Gatuajeni deri sa të marrë ngjyrë dhe shtoni të gjithë përbëresit...

Patate të pjekura me qumësht dhe parmixhano, receta që...

1.Ngroheni furrën në 180 ° C. 2.Në një tenxhere të vogël, shkrini gjalpin dhe skuqni hudhrën derisa sa të fillojë të skuqet. Shtoni miellin, kripën dhe specin, derisa të mos ketë gunga. 3.Hidhni ngadalë qumështin ndërsa vazhdimisht përzijeni për...

Salcë arrash. Receta origjinale dhe përdorimet e saj në...

1.Vendosni thelpinjtë e arrave në ujë të vluar për 3-4 minuta. Në këtë mënyrë mund t’u hiqni më lehtë cipën e jashtme. 2.Merrni tulin e bukës dhe zbuteni në qumësht. Lëreni për disa minuta pastaj shtrydheni mirë, për të...

Mëngjes për 5 minuta, roller me salçiçe dhe proshutë

1.Merrni fetat e bukës dhe hiqini anësoret me thikë. 2.Shtrijini me një shkop petash deri sa të hollohen. 3.Vendosini sipër një fetë proshute dhe një salçiçe secilës. 4.Mbështilleni bukën duke e bërë rrethore në madhësinë e salçiçes. 5.Secilën roller...

Supë krem me qepë e servirur me tost djathi...

1.Ngroheni gjalpin në një tigan derisa të shkrihet, pastaj shtoni qepët dhe gatuajeni për 10 minuta derisa të jenë të buta. 2.Shtoni hudhrën dhe gatuajeni për 1 min më shumë. 3.Më pas shtoni specat me patate dhe trumzë dhe...

Tavë peshku me ullinj e verë të bardhë

1.Zgjidhni peshk të freskët dhe pastrojeni mirë. 2.Vendoseni në një tavë të madhe dhe marinojeni me kripë, vaj ulliri e limon. 3.Shtoni karrotat e prera në fije, qepën dhe finokun. 4.Shtoni gjithashtu dhe ullinjë, stikat dhe fetët e limonit....