Kuzhinë shqiptare

Si në Korçë: Receta speciale e lakrorit me qepë...

1.Për mbushjen, skuqim qepën në një tigan me vaj deri sa të zbutet. 2.Shtojmë domaten dhe e gatuajmë për rreth 30 minuta në zjarr të ulët. Gjatë gatimit mund të shtojmë pak ujë. 3.Për petët: Zëmë brumin me ujë...

Troftë me arra, për një shije të parezistueshme!

Qepën grijeni imët dhe skuqeni me vaj në tigan të nxehtë. Arrat grijini imët ose shtypini. Pasi të jetë zbutur qepa, shtoni arrat e më pas piperin e kuq dhe përziejini të gjitha bashkë. Pasi të jetë fërguar qepa,...

Tavë me presh dhe mish për të lëpirë gishtat!

Pastrojmë si fillim preshin duke eleminuar gjethet jeshile dhe duke mbajtur vetëm pjesën e bardhë. E lajmë mirë nën ujë të rrjedhshëm dhe e presim pjerrtas në copa rreth 2cm E kavërdisim në pak vaj dhe e hedhim në...

Kaçamak me miell misri, receta nga gjyshja

Marrim një enë të thellë dhe e mbushim me ujë. E kriposim dhe e vendosim mbi zjarr. Shtojmë ajkën e kuzhinës dhe e lëmë të vlojë. Kur uji me ajkë të ketë vluar e derdhim në të miellin e...

Kavurma: Si të gatuajmë pjatën e njohur tradicionale shqiptare!

1.Fillimisht nisni me përgatitjen e qepëve duke i pastruar dhe qëruar. 2.Më pas grijini ato në rende ose pritini me thikë sa më hollë. 3.Në zjarr ndërkohë vendosni një tenxhere që të ngrohet dhe aty hidhni qepët e grira....

Petulla të mbushura me marmalatë për mëngjes

1.Ngrohni qumështin dhe aty shkrini sheqerin dhe majanë e freskët derisa të formoni një masë kremoze. 2.Ndërkohë millin e keni situr dhe e keni hedhur në një tas bashkë me gjalpin e shkrirë. 3.Filloni shtoni ngadalë qumështin me sheqerin...

Petë me kungull, tava fantastike e vjeshtës!

Si fillim, përgatisim brumin, duke hedhur në një tas të madh miellin. Pasi bëjmë një gropë në mesin e miellit hedhim kripën, sodën dhe i përzjejmë me dorë ndërsa nisim të shtojmë ujë të vakët derisa brumi të krijohet...

Një nga recetat më të mira tradicionale, tasqebab i...

1.Tasqebapi zakonisht, përgatitet me mish viçi ose dele. 2.Mishi tul pritet në shirita të hollë ose në copa katrore. 3.Skuqet në yndyrë së bashku me qepët e prera fije-fije, derisa krijohet një shtresë e kuqe. 4.Shtohet mielli, skuqet edhe...

Si të gatuani petë misri me presh sipas recetës...

Si fillim skuqni për disa minuta preshin e prerë në feta të holla me pak vaj ulliri në tigan. Shtoni pak kripë dhe piper dhe pasi preshi ul vëllimin e hiqni nga nxehtësia. Ndërkohë në një tas të thellë...