Ëmbëlsira

Kek me dardhë dhe çokollatë. Një mënyrë për të...

1.Përzieni vezët me sheqerin derisa të formohet një masë me ngjyrë të çelët. 2.Shkrini në një banjëmari gjalpin, qumështin dhe çokollatën, hidhni gjithë masën tek përzierja me vezë dhe sheqer dhe përziejini mirë. 3.Shtoni dhe miellin e situr me...

Kek me çokokrem, për ta mbyllur javën ëmbël

1.Në një enë rrihni vezët me sheqerin. Më pas shtoni miellin, sheqerin, pluhurin pjekës dhe qumështin.2.I përzieni mirë.3.Masën e krijuar e kaloni në formën specifike të kekut.4.I shtoni sipër çokokremin dhe trazojeni me lugë që të futet brenda masës.5.Futeni...

Kek me rikota dhe dardhë, i shkrifët dhe i...

1.Rrihni vezët me sheqerin derisa të përftoni një përzierje shkumoze. 2.Shtoni qumështin, rikotën dhe vajin, më pas përziejini mirë të gjithë përbërësit.3.Shtoni miellin, niseshtenë e majanë dhe përziejini mirë duke u siguruar të homogjenizohen të gjithë përbërësit.4.Merrni një tepsi...

Cheesecake me çokollatë është ajo që ju duhet për...

1.Për të bërë bazën e biskotave, thërrmoni biskotat në një procesor ushqimi, pastaj futini në një enë me sheqerin dhe gjalpin dhe trazojini të kombinohen. 2.Hidheni përzierjen në një tavë të lyer me gjalpë më parë dhe futeni në...

Për një shëndet të mirë, zgjidh kekun me tërshërë!

1.Në një tas përzieni të gjithë përbërësit e ngurtë dhe më pas shtoni përbërësit e lëngshëm.2.I përzieni mirë të gjithë përbërësit e kekut dhe brumin e përgatitur e vendosim në një tavë të lyer me gjalpë.3.E lemë brumin mënjanë...

Ju duhen vetëm 10 minuta të përgatisni ëmbëlsirën me...

1.Pastroni luleshtrydhet dhe vendosini në një blender. 2.Shtoni në të edhe lëngun e limonit dhe lërini derisa të krijohet një masë homogjene. 3.Hidheni në një enë dhe lëreni për 1 orë. 4.Shtoni më pas në të kosin dhe sheqerin...

Kek i parezistueshëm me kakao dhe lëkurë portokalli

1.Bashkoni qumështin, gjalpin dhe lëkurën e portokallit në një tenxhere të vogël dhe vendoseni në zjarr të nxehte, por jo të valojë.2.Ndërkohë, rrihni me rrahës elektrik vezët ,sheqerin, vaniljen e pak kripë derisa të krijohet një masë kremoze dhe...

Pite patatesh me erëza të freskëta. Shije speciale!

1.Zieni patatet në ujë me kripë dhe pastaj i qëroni. 2.Në një enë të madhe kombinoni të gjithë përbërësit më lartë, në fund patatet dhe më pas i shtypni me një pirun. 3.Formoni me dorë disa pite rrumbullake dhe...

Shkopinj buke të skuqur me banane dhe kanellë

1.Bukën filloni ta prisni në disa shirita të trashë. 2.Në një tas kombinoni bananen, qumështin, kanellën, vaniljen dhe i përzieni mirë. 3.E lini masën për 10 minuta në frigorifer. 4.Merrni shiritat e bukës dhe filloni i lyeni me masën...