Ëmbëlsira

Mollë të mbushura me tërshërë dhe kanellë për të...

1.Parangrohni furrën në 190 gradë. 2.Merrni një tavë dhe radhisni njëra pas tjetrës mollët e lara dhe të prera përgjysmë. 3.Në një tas kombinoni vajin, sheqerin, miellin, tërshërën dhe kanellën. I përzieni mirë e mirë. 4.Vendosni nga një lugë...

Puding me vanilje për një mëngjes ndryshe

1.Vendosni fletët e xhelatinës në një tas të mbushur me ujë të ftohtë për 20 minuta. Ndërkohë prisni shkopin e vaniljes për së gjati dhe nxirrini farat. 2.Hidhni qumështin dhe panën në një tenxhere, shtoni shkopin e vaniljes dhe...

Ky kek i shijshëm përgatitet kollaj me boronica të...

1.Në një enë rrihni sheqerin me vezët. 2.Shtoni kosin, vajin e ullirit dhe vazhdoni t’i trazoni. Tani shtoni miellin, pluhurin pjekës dhe në fund boronicat e ngrira. 3.I trazoni mirë me një rrahës elektrik dhe do të shkoni që...

Kek special me karota, pa vezë dhe pa gjalpë!

1.Bashkoni miellin, pluhurin pjekës, sodës e pjekjes dhe kripën. I lini disa minuta mënjanë.2.Në një enë vendosni copëzat e cokollatës. Ndërkohë trazoni bashkë rikotën, sheqerin, vajin, esencën e vaniljes në një blender derisa të bëhen kremoze.3.Tani ia shtoni cokollatës...

Kek me dardhë dhe çokollatë. Një mënyrë për të...

1.Përzieni vezët me sheqerin derisa të formohet një masë me ngjyrë të çelët. 2.Shkrini në një banjëmari gjalpin, qumështin dhe çokollatën, hidhni gjithë masën tek përzierja me vezë dhe sheqer dhe përziejini mirë. 3.Shtoni dhe miellin e situr me...

Kek me çokokrem, për ta mbyllur javën ëmbël

1.Në një enë rrihni vezët me sheqerin. Më pas shtoni miellin, sheqerin, pluhurin pjekës dhe qumështin.2.I përzieni mirë.3.Masën e krijuar e kaloni në formën specifike të kekut.4.I shtoni sipër çokokremin dhe trazojeni me lugë që të futet brenda masës.5.Futeni...

Kek me rikota dhe dardhë, i shkrifët dhe i...

1.Rrihni vezët me sheqerin derisa të përftoni një përzierje shkumoze. 2.Shtoni qumështin, rikotën dhe vajin, më pas përziejini mirë të gjithë përbërësit.3.Shtoni miellin, niseshtenë e majanë dhe përziejini mirë duke u siguruar të homogjenizohen të gjithë përbërësit.4.Merrni një tepsi...

Cheesecake me çokollatë është ajo që ju duhet për...

1.Për të bërë bazën e biskotave, thërrmoni biskotat në një procesor ushqimi, pastaj futini në një enë me sheqerin dhe gjalpin dhe trazojini të kombinohen. 2.Hidheni përzierjen në një tavë të lyer me gjalpë më parë dhe futeni në...

Për një shëndet të mirë, zgjidh kekun me tërshërë!

1.Në një tas përzieni të gjithë përbërësit e ngurtë dhe më pas shtoni përbërësit e lëngshëm.2.I përzieni mirë të gjithë përbërësit e kekut dhe brumin e përgatitur e vendosim në një tavë të lyer me gjalpë.3.E lemë brumin mënjanë...