Sugjerojmë:

Mëngjesi

Buka që duhet të provoni këtë mëngjes

1.Fillimisht presim bukën në kubikë të vegjël, e vendosim në një tas dhe shtojmë pak kripë. Më pas e zbusim me qumësht dhe e lëmë mënjanë.2.Në një tigan skuqim pançetën. Shtojmë qepët e njoma ( vetëm pjesën e bardhë)...

Vezë të skuqura me patëllxhanë për mëngjes

1.Presim patëllxhanët në feta të holla dhe i kriposim. I lëmë 1 orë të kullojnë lëngun.2.I heqim lëkurën domateve, farat i shtypim dhe i hedhim në një tigan me pak vaj dhe gjalpë.3.Shtojmë hudhrën e shtypur dhe i skuqim...

Për mëngjes bukë e skuqur me vezë dhe luleshtrydhe

1.Në një tas rrihni vezët. Shtoni me radhë të gjithë përbërësit e tjerë dhe i trazoni mirë. 2.Lyeni në të fetat e bukës para dhe mbrapa. 3.Vendosini me radhë për t’i skuqur në një tigan në nxehtësi mesatare. 4.Më...

Pica të shpejta për mëngjes me spinaq, domate e...

1.Parangrohni furrën në 200 gradë celsius. 2.Merrni një tavë me madhësi mesatare dhe shtroni në të një letër pjekjeje. 3.Në një tas me madhësi mesatare kombinoni miellin, pluhurin pjekës, kripën dhe i përzieni mirë. 4.Shtoni kosin dhe i trazoni...

Për mëngjes tërshërë me nutella dhe banane

1.Në një tas shtoni tërshërën, kripën dhe qumështin.2.I lini për 5 minuta në frigorifer.3.Më pas e nxirrni dhe i shtoni më rradhë të gjithë përbërësit e tjerë.4.Mëngjesi juaj është gati. Ruaj Recetën

Gërshet me djathë dhe proshutë për mëngjes

Ngroheni furrën në 180 gradë C.Vini një fletë të madhe pjekje me letër pergamene.Zhvendosni fletën e brumit në fletën e përgatitur të pjekjes.Pritini 10 të çara (në secilën nga anët e gjata) rreth dy të tretat e rrugës, duke...

Omëletë me kërpudha për mëngjesin e sotëm

1.Në një tigan skuqni gjalpin. 2.Ndërkohë në një enë rrihni vezët me një pirun. Shtoni edhe qepën e njomë të grirë imët. 3.Tani e shtoni vezën tek tigani. Shtoni kripë e piper. 4.Pas disa sekondash shtoni kërpudhat. 5.Sapo të...

Tost special për mëngjes

1.Merrni një tavë dhe shtroni një letër kuzhine. Sipër vendosni fetat e bukës. Tek secila prej tyre, hapni në mes një vrimë, duke i hequr tulin (por jo që vrima të dalë krejtësisht e zbuluar). 2.Shtoni tek hapsira vezën,...

Një mëngjes plot proteina, i përgatitur me avokado dhe...

1.Vini ujin dhe quinoa së bashku që të ziejnë në një tenxhere. 2.Gatuajini rreth 15 minuta deri sa quinoa të zbutet. 3.Hidhni vaj ulliri në tigan dhe vini vezët për t’i skuqur me kripë dhe pipër. 4.Kombinojini quinoa dhe...