Pije

Super i shëndetshëm! Smoothie me spinaq dhe grejpfrut

Kjo është receta më e thjeshtë për të bërë një smoothie të shëndetshëm dhe me shumë vlera ushqyese. Bashkoni grejpfrutin me ujin, spinaqin, xhenxhefilin, farat e lirit dhe kubat e akullit deri sa të bëhet një masë e njëtrajtshme....

Nuk e keni provuar kurrë, por ky koktejl me...

1.Ndani veç e veç të verdhat dhe të bardhët e 6 vezëve. 2.Shtoni 1gjysmë filxhani sheqer tek të verdhat e vezëve. 3.Pastaj hidhni gjysmën e filxhanit me sheqer tek të bardhat e vezëve, pasi t’i keni rrahur ato. 4.Përzieni...

Nëse po kërkoni për një lëng të freskët me...

Nxehni 3/4 filxhan sheqer dhe 1/2 filxhan ujë në një tenxhere të vogël në nxehtësi mesatare. Gatuajini dhe përzieni derisa sheqeri të tretet, rreth 2 minuta. Lëreni të ftohet. Vendosni manaferrat dhe 2 lugë sheqer në një blender. Përziejeni...

Plot vitamina dhe hekur: Smoothie me spinaq dhe banane...

1.Të gjithë përbërësit pasi i keni larë e pastruar mirë i bashkoni në një blender. 2.I fruloni për disa sekonda dhe sapo masa të jetë bërë homogjene e shërbeni nëpër gota dhe shijojeni. 3.Kjo smoothie do ju mbushë plot...

Çokollatë e nxehtë me qumësht orizi

Bashkoni qumështin e orizit, copëzat e çokollatës dhe ekstraktin e vaniljes në një tenxhere në nxehtësi mesatare. Lëvizni derisa të shkrihen copat e çokollatës dhe përzierja të jetë e nxehtë, rreth 5 minuta. Nëse dëshironi mund të zëvendësoni qumështin...

Si të përgatisni kafe late me shije kungulli

Vendosni gjalpin, erëzat dhe kafen në një blender  dhe  shtoni ujë të valuar dhe përziejeni për 20-30 sekonda derisa të krijohet një shkumë e imët. Hidheni në një filxhan dhe sipër hidhni pak kanellë ose erëza kungulli. Shërbejeni menjëherë!...

Si të bëni dhe konservoni lëng domatesh në shtëpi

Lani, thani dhe hiqni copat e këqija nga domatet.Pritini në seksione të vogla.Në një tenxhere të madhe, shtoni domate dhe shumë pak ujë (së paku 1 gotë).Lërini të zihen.Pasi të zihen vendosni një kullesë për të hequr farat dhe...

10 pijet me zero kalori për të shoqëruar dietën...

Nëse jeni duke ndjekur një dietë pa karbohidrate, mund të jeni duke pyetur veten se çfarë mund të pini përveç ujit. Megjithëse uji është zgjedhja më e shëndetshme sepse është pa kalori, karbohidrate apo sheqerna të shtuar mund të...